Суперкомпютърът Watson, създаден от компанията IBM, стана известен през 2011 г., когато пред очите на многомилионната телевизионна аудитория победи хората, участващи в популярната игра с въпроси «Jeopardy». Тогава машината успяваше да разпознае безпроблемно зададените въпроси и самата тя да отговори на глас.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Сега специалистите осъществяват нови планове за компютъра, сред които превръщането му в доктор Хаус и обучение в разговор на жаргон.
Благодарение на огромния обем на твърдия диск, програмният комплекс на Watson, за създаването на който са били необходими четири години, е способен лесно да усвоява нови знания, да ги анализира и да ги съпоставя с получени по-рано данни. Още с появата си компютърът можеше да работи с Уикипедия и други подобни ресурси за търсене и предлагане на информация. Работеща на базата на сървъра IBM Power7, машината по мощност е еквивалент на 90 сървъра. Неговата изчислителна способност се равнява на тази на шест хиляди съвременни компютъра със средностатистически параметри.
Този „умник“ има всички данни да се превърне в новия доктор Хаус, но в електронен вариант.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
Създателите на машината възнамеряват да я накарат да диагностицира сама заболяванията по симптомите и да намира най-добрия начин за лечение от всички възможни. Watson дори вече е приспособен за работа в няколко американски клиники, сред които и един онкоцентър в Лос Анжелис. Едно от обученията, което компютърът преминал за влизането си в роля на доктор Хаус, било изучаването на сложни термини от медицински речник.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Освен медицински жаргон обаче, Watson вече разбира и уличен диалект.
На тези знания машината била обучена от своя „учител“ от IBM – Ерик Браун. Идеята му била да разнообрази и обогати речта на суперкомпютъра. Съчетаването на знания от медицината и уличния начин на говорене обаче довело до шокиращ резултат. По време на първата си медицинска консултация Watson съобщил диагнозата на толкова „лют“ жаргон, изпъстряйки заключението си с куп ругатни, че лекарите-колеги на компютъра били направо зашеметени.
Оказва се, че въпреки „образоваността си“, компютър от подобен ранг не може да направи разлика между това кое е прилично и кое неприлично.
Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа
Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже
За да не изпадат отново в подобни ситуации, лекарите помолили Ерик Браун да премахне жаргона от паметта на машината. Но тук всички ги очаквала още една изненада – опитите на учените да накарат машината да общува само на културен език се оказали неуспешни. Единственият изход останал изборът на ръчно почистване на паметта и инсталирането на допълнителни речникови филтри. Дори след вземането на тези мерки обаче не е сигурно, че Watson вече няма да псува, предупреждават неговите създатели.
Редактор: Анна Маринова