Наясно ли сте кога ще приключим с коронавируса като общество - в България, в Европа, по света? Ако не сте се замисляли, много е просто - когато при темпото на живот преди 2020 година здравните системи издържат.
Изобщо не зависи от това колко хора се заразяват - зависи от това колко хора трябва да бъдат и могат да бъдат лекувани.
В края на миналата седмица темата "COVID-19" отново беше в "Студио Actualno". Зададохме следния въпрос на Петър Велков - ако той беше премиер на България, какво щеше да направи като политика на управление на коронакризата? Г-н Велков не пожела да се ангажира с политически коментар, но аз ще го направя.
Изходната точка е именно тази - да издържи здравната система. Сигурният към момента вариант това да стане е да има достатъчно на брой ваксинирани. Защо ли - защото при всички приказки коя ваксина колко процента пази, има нещо неоспоримо - няма нито една думичка, че съществува ваксина, която да не помага да изкараш коронавируса леко - т.е. да не влезеш в болница! Затова и при голямо ваксинално покритие, ще караме по-леко и здравната система ще издържа.
Другият вариант да издържа здравната система е чрез затягане и разхлабване на мерки - затваряне и непозволяване да се ходи на места, където се струпват много хора. Това е ясно, че е агония.
Така че е доста просто - ако искаме да няма "затваряне - отваряне", трябва здравната система да издържи. Единственият към момента измислен начин са ваксините. Което общество не ги иска, ще се затваря и отваря, докато не мине време и не разбере какво ще стане по естествен начин. Вероятно заразата ще затихне и по естествен път - само че въпросът е колко време ще трябва, както и колко жертви. Мисля си, че ще са много.
Към днешна дата, все още не сме 100% сигурни, че срещу тази болест е възможно да се постигне колективен имунитет така, че вирусът да изчезне напълно. Дали може или не, ще трябва да почакаме още. Най-вече ще е ясно, ако много хора почнат да се заразяват отново, след като са оздравели - поне засега за такова нещо още не се шуми.
Автор: Ивайло Ачев