Независим прокурор ще разследва главния прокурор, ако главният прокурор извърши умишлено престъпление от общ характер. Това реши правителството извънредно в събота, 7 декември.
Само факта, че решението беше взето извънредно, предполага важност. Но истинска или бутафорна?
От 2007 година насам сме под мониторинг от Европейския съюз точно заради съдебната ни система. И сега, много спешно в събота, 7 декември, 2019 година, се сетихме да правим промени точно за поста на главния прокурор, който през годините многократно доказа, че е де факто недосегаем, защото всичко надолу по веригата му е подчинено. Просто е – за да се стигне до съд срещу главен прокурор, трябва официално обвинение. Официалните обвинения ги повдига прокуратурата. Прокуратурата се управлява от главния прокурор, който може да се намеси във всяко досъдебно производство с "методически указания". Това е то българско правосъдие.
Какво ще става сега – Борисов и компания предлагат завеждащият Инспектората на Прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет да разследва главния прокурор при случаи на престъпления от общ характер. Дотук добре – само че въпросният "независим" разследващ прокурор ще се избира от ВСС – по-точно от Прокурорската колегия. За да бъде избран или освободен въпросният прокурор, ще трябва да има предложение от поне 3 членове и гласували "за" поне 8 от 11 членове и в двата варианта.
Всички тези математики за независимост рухват още тук, като си спомним как беше избран Иван Гешев за главен прокурор. А именно – с пълно, бетонно мнозинство в Прокурорската колегия. Нямаше дори официално други издигнати кандидатури от съсловието, какво да говорим за някаква официални подкрепа за конкуренти - при всички протести имаше само твърдост колко чудесен е Гешев - включително от половината колегия, която се пада на политическите партии в Народното събрание т.е. без нея и новият прокурор няма да може да бъде избран. Та при това положение какво ще попречи на въпросната колегия да избере някой "независим", който да не е хич осторожен спрямо главния прокурор, независимо кой е той? Тези хора явно доказаха, че принципите на демокрацията, на различните идеи, на плурализма, на състезателното начало, съвсем не са им основополагащи. Е тогава как ще им е основополагащо да търсят някой, който може да обърка статуквото? Ще разчитаме, че ще бъдат преодолени зависимостите и страхът в системата ли? Има да почакаме ...
Автор: Ивайло Ачев