Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Несериозната реална политическа промяна на Слави

05 февруари 2018, 09:39 часа • 19707 прочитания

Събеседването с българите, изявили желание да участват в постигането на реална промяна в политическия живот у нас. Така шоуменът Слави Трифонов обяви своето изслушване на множество кандидати, които да допринесат за промяна в положителен аспект в България.

Още: На гол тумбак чифте пиратки: Добре сме дошли в Шенген

Още: КЕВР ще бие Пеевски когато заговори просто и ясно

Коментар на редактора

Тъй като интересът ми към политиката като наука все още доста голям, реших да отделя известно време за оценка какво точно представлява тази инициатива - извън предварителните нагласи, че това е просто шоу.

Тези нагласи, обаче, се оправдаха напълно! Шоу, при това не особено интересно. И в следващите редове ще споделя накратко защо.

Още: 2025-та настъпи благодарение на нас

Още: Пеевски бръкна в контакта: Късото съединение с тока е заради политиците

1. Журито. В него нямаше специалисти по политология, по международни отношения - въобще по науки, които изучават управлението на държавата. Как тогава те ще дават експертни оценки кой кандидат би могъл да донесе реална промяна в политическия живот в България? И баба Гинче от съседния вход би могла да е в журито на този принцип - може като хвърли боб или гледа на кафе да е по-точна в оценката си дори.

2. Подходът към кандидатите. Говореха се предимно общи, сладки приказки, вместо да има конкретика. Например - интервюираният кандидат има такова и такова образование и експертиза, как би решил три сериозни проблема в своята сфера на знание по отношение на България, дефинирани и зададени като задача от експертното жури? Как би решил три проблема в друга, жизненоважна сфера за съществуването на държавата - да речем образование, здравеопазване, сигурност? Спорадично, някои кандидати говореха какво биха направили на държавно ниво в сферата, от която разбират - но не бяха систематично питани.

Ако идеята на Слави е просто да си търси лица за поддържаща роля на неговата аура, хубаво. Но ако идеята е да видим примери за реална промяна - слабичко се получи. Слабичко дори само за шоу елемент.

Автор: Ивайло Ачев, магистър "Международни отношения", Софийски университет "Св. Климент Охридски"

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес