Австралийски учени са разработили притискащи контактни лещи, които коригират нощем зрението на принципа на шините за зъби, а сутрин се свалят, пише в. “Дейли мейл”.
Екипът на д-р Пол Гифорд от университета в Нов Южен Уелс е усъвършенствал новия метод, наречен ортокератология. При него лещите леко притискат окото по време на сън и му придават правилната форма като на хората с нормално зрение. През деня те се свалят и няма нужда от очила. Това е съществено предимство за окото, тъй като то може да поеме достатъчно кислород, след като върху него няма леща.
Много често с напредването на възрастта хората развиват пресбиопия, тъй-нареченото старческо далекогледство. За четене на книга или вестник те трябва да ги отдалечат, за да може да се фокусира текстът.
Пресбиопията се дължи на изменения в структурата, еластичността и пречупващата способност на естествената леща на окото - роговицата. Тя става по-дебела, с по-изпъкнали повърхности и губи пречупващата си сила. Причината е в намаляването на показателя на пречупване на прозрачните й тъкани (кристалина), предаде БЛИЦ.
Новите лещи се явяват алтернатива на очилата за четене, като с притискането си възвръщат първоначалната форма на роговицата. Още след първата нощ от поставянето на коригиращите мембрани било наблюдавано подобрение на зрението. При по-дългото ползване ефектът бил още по-осезаем.