Известно е, че интелектуалните способности при хората са различни. Някои, като Алберт Айнщайн, Леонардо да Винчи, Тесла, са признати за абсолютни гении. Но каква е причината те да притежават толкова гениален ум и какво ги отличава от обикновените хора? Опит да дадат отговор на този въпрос правят британски учени от Института по психиатрия към лондонския колеж „Кингс Колидж“. Те съобщиха, че са открили каква е причината някои хора да са гениални, а други – не.
Още: Тихо, да не приспим сърбите
Още: СЕМ глоби Actualno.com за публикация как унижено момче може да се защити юридически
Оказва се, че гениалността не е нищо повече от по-подбра способност на мозъка за комуникация и обработка на информация.
Виновник за увеличената интелектуална дейност всъщност е генът NPTN. Точно той отговаря за плътността на сивото вещество в главния мозък. При наличието на свръхактивност от негова страна може да се наблюдава т.нар. гениалност.
„Пред нас стоеше задачата да намерим причината за различността между хората с различен интелектуален потенциал. Стигнахме до извода, чe всичко зависи от това, как се случва обменът на информация между невроните. А върху този процес влияе активността на гена NPTN“, коментира ръководителят на изследователската група Силван Дезивер.
Още: Гледайте кой е противник на еврото - той е и Мистър Кеш
Още: Как да сключим мир с Пеевски: Три съвета за напреднали наивници
Още една интересна особеност, свързана с човешкия мозък и присъщото само на хората чувство - съвест, откриха наскоро учени от Оксфордския университет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сбърканата математика на Теменужка не е само на Теменужка
Още: Какъв главен прокурор ни трябва? Богоугоден, разбира се!
Според специалистите, съвестта „се крие“ в специфичен участък от кората на главния мозък.
Там има малка кръгла зона от нервна тъкан, която е отговорна за съществуването на съвест при хората. Учените твърдят, че този участък е с еднакъв размер при всеки от нас. Това показва, че съвест имаме всички и всички можем да изпитваме „угризения на съвестта“ с еднаква сила. Защо обаче не винаги се случва точно така, засега няма категорично обяснение.
При нито един вид животни не съществува такава физиологична особеност в главния мозък, поясняват специалистите.
Още: "Ако се дебнем, ще се хванем": Борисов ще ухажва електората, за да не му го отмъкнат съвсем
Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство
Наличието на съвест при хората е едно от нещата, което ни отличава от представителите на животинския свят, допълват оксфордските специалисти.
Те са първите, които откриват физиологична обосновка за съществуването на съвест в света на хомо сапиенс, пише Segodnya.ua.
Редактор: Анна Маринова