Път на комиците, казва народът. И не само нашият, но, да се ограничим с два примера – и италианският, и украинският. Говорим за това, което журналисти и политически анализатори наричат изненадата на парламентарните избори на 4 април в България. Изненадващо партията на шоумена Слави Трифонов изпревари БСП и стана втора политическа сила.
Още: Неблагодарният евроатлантизъм: Ново начало, стар край
Още: Борисов и фабриката на девети
Нека веднага да кажем, че има такива прецеденти и то удивително сходни. През 2009 г. в Италия комикът Бепе Грило създаде партията Движение "5 звезди", през 2018 г. партията спечели 33% от италианските гласове. През 2019 г. украинският комик и шоумен Володимир Зеленски стана президент на страната.
Зеленски има собствен медиен проект "Студиа Квартал-95". Създател е на телевизионни и шоупрограми. Силата му като актьор, както и на Грило, е в политическата сатира. Който се разрови, може да намери още сходства с българина Слави Трифонов. Разликата е, че формацията на Трифонов се изстреля до втора политическа сила около година и нещо след създаването си. На Грило му трябваха 10 години преди движение "5 звезди" да стигне апогея си. На Зеленски – един мажоритарен вот. Любознателните могат да се запитат доколко полезна за Италия е била "5 звезди" и доколко добър президент е Зеленски.
Приликите може би са и в друго – и трите фигури, тръгнали от политическата сатира и попаднали заради всенародната любов в реалната политика, са изключително ярки. Толкова ярки, че около тях не виреят реални политици.
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Нека да помислим, знаем ли други имена, освен тези на Грило и Зеленски, откроили се или развили по някакъв начин техните политически проекти?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Колко от сценаристите на Трифонов, които трябва да са гръбнак на неговата формация, са разпознаваеми? Колко политическо битие им остава, ако го няма лидера им и какво са те без него?
От предизборната кампания на "Има такъв народ" не се разбра какъв е експертният потенциал на тази формация, нито какво предлага, нито какво възнамерява да прави, като попадне във властта. И доколко партията на Трифонов имаше предизборна кампания? Изявите ставаха по телевизия "7/8". От това и от изборния резултат се разбра, че тази телевизия се гледа у нас и в чужбина. Една ефирна телевизия може само да съжалява, че се лиши от шоумена Трифонов и неговия екип. Самият Трифонов, забележете, се впусна в политиката след като беше лишен от присъствие в съответната телевизия.
Но едно шоу, било то и политическа сатира, е едно, а реалната политика е друго. Тъкмо в реалната политика ще се разбере има ли такъв народ или има зрители на телевизия "7/8".
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа
Дали хората забравиха, че първоначално името на партията беше "Няма такава държава"? Отказалите да регистрират формацията с това име всъщност направиха услуга на Трифонов. От негативното "Няма такава държава" се стигна до позитивното "Има такъв народ". Е, как да не изпаднат в умиление сънародниците ни в чужбина, особено тези, чиято носталгия по родината се изразява в музикални предпочитания, олицетворявани от Слави Трифонов и неговия бенд? Факт е, че точно негови медийни и музикални проекти легитимираха чалгата. Интересно е и какви са професионалният и образователният профил на гласувалите за "Има такъв народ" у нас и в чужбина. Или по-просто казано, какво работят тези хора? И какво – другите, например тези, които са гласували за втората в странство формация - "Демократична България"? Но това е тема за размисъл за социолозите, дано се сетят за нея след като се начудят на изборния резултат.
Интересно е още какво ще прави "Има такъв народ", когато, ако ГЕРБ не състави правителство, получи мандата като втора политическа сила в парламента? Дали е възможно тогава да лъснат две неща – липсата на компетентност и на способност да управляват? Насред пандемия при това, невиждана от много време по света.
И нещо друго – ако за Трифонов са гласували младите и умните, нека да се поразровят. Не чак в миналото. Социалните мрежи още пазят видеоклипове за допирните точки на шоумена с покойния създател и тартор на "Мултигруп" Илия Павлов. За малко да напишем по погрешка "Мутригруп". Да си припомним и кой възпя момчетата "в черни дрехи", но с "бели сърца". Един от най-известните химни на мутрите.
Ако е вярно, че невежеството е като лошата хигиена и не остава дълго скрито, а паметта ни е къса, нищо чудно да се случи фиаско като в една от песните на Трифонов – "Тайсън Кючек": "Седем-осем и ще си паднала..."
Автор: Спасиана Кирилова