Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Г-н президент, като кажете Пеевски, кажете и Цацаров

16 февруари 2018, 10:30 часа • 10820 прочитания

С политически скандал се отличи вчерашният ден (15 февруари) у нас. Президентът Румен Радев попита премиера Бойко Борисов дали има "общи бизнес интереси" с депутата от ДПС Делян Пеевски. Борисов му отговори, че ако има такава информация, нека сезира службите. Самият Пеевски също не пропусна да се намеси и да призове Радев и Борисов да не го използват в споровете си.

Коментар на редактора

Депутатът, който не обича да ходи на работа, се превърна в повод за остри реплики между първите хора в държавата. Провокиран от реплики на Борисов, че началникът на кабинета на държавния глава Иво Христов е "сивият кардинал в президентството", който премиерът помнел "още от ВВТ, още от телевизията на Пеевски", Румен Радев отговори, че е "груба манипулация" споменаването в едно изречение на хора от неговата администрация с името на Пеевски. И на свой ред попита Борисов: Имал ли е срещи и продължава ли да има срещи с г-н Пеевски?; Имал ли е и продължава ли да има общи бизнес интереси с г-н Пеевски?; Разпределял ли е и продължава ли да разпределя обществени поръчки в интерес на г-н Пеевски? Последва публичен отговор от Борисов, който заяви: "Абсолютно ми е чиста съвестта." И призова президента, ако разполага с каквито ѝ да е данни за общ бизнес между него и Пеевски, да сезира службите и КОНПИ. И зададе контравъпрос към Радев: Ако Делян Пеевски е извършил престъпление, защо служебното правителство на Радев не е предприело нищо, и попита били ли са инициирани проверки по това време.

Подобен диалог с участието на първите в държавата би предизвикал сериозни сътресения във всяка една нормална държава. Не така обаче стоят нещата тук. В България никой не очаква никаква реакция.

От години в медиите и неофициално в публичното пространство се коментира, че огромното влияние на депутата от ДПС в редица държавни институции и обществените поръчки за стотици милиони, които свързвани с него компании печелят годишно, няма как да бъдат факт без съдействие от най-високо ниво във властта. За пръв път сега обаче въпросът се повдига от публична фигура на толкова висока позиция като президента. Борисов традиционно се дистанцира, но и не отрича напълно срещи и комуникации с Пеевски.

Трябва да се отчете обаче и че зависимостите у нас са изключително много. Затова посочването от страна на един зависим играч на зависимостите на друг такъв играч не са геройство.

Именно заради това впечатление направи "пропускът" на държавния глава да спомене третия от "тримата големи" у нас - Борисов, Пеевски, Цацаров. Едва ли някой има съмнения колко голям "пропуск" е това, при положение, че централна роля в схемата за възпроизводство на порочния модел на задкулисието, популярен като моделът "КОЙ", играят Висшият съдебен съвет (ВСС) и прокуратурата.

Съмнявам се, че Радев не е забелязал как в продължение на години корупционното задкулисие, обединено около ДПС и в частност депутата Пеевски, придоби мнозинство не само в Народното събрание, но и във ВСС. Именно това мнозинство избра за главен прокурор Сотир Цацаров, което го постави в дългосрочна зависимост.

Именно с помощта на Цацаров и подвластните на Пеевски кафяви медии, омаскаряващи основните политически опоненти, ДПС консумира властта вече толкова години. Това, г-н президент, ни кара да се чудим защо, когато казахте "А", не казахте и "Я". Или защо като казахте Пеевски, премълчахте Цацаров.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес