Може и да не знаете, но културното и образователното министерство във всяко “раздаване” при съставянето на всяко коалиционно правителство се дават за баланс и компенсация. Тоест, ако имаш едно силно ведомство, работещо с много европари и опериращо със сериозно влияние след бизнеса, не ти дават още едно от същия вид, а някакво по-нефелно - разбирай култура или образование.
Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията
Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото
И слагат някой приемлив за обществото човек, да речем - популярен творец - за министър, а той после си бие в главата както своята собствена гилдия, така и останалите. Защото в културата, колкото и да не ви се вярва, си има пари. Макар българската държава да не може да я финансира в онази степен, в която го правят западноевропейските, все пак се раздават пари. Което неминуемо привлича мошеници от всякакъв калибър.
Още: МУЗИКАУТОР наблюдава с повишено внимание схемата с театъра в Разград
Скандалът с разградската филхармония сам по себе си е изумително събитие. Кой би предположил, че може да се реализира измамна схема точно в такава културна институция?
Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива
Още: Най-хубаво е ново правителство: Стари муцуни с много багаж
Напомня за една приказка, в която остарели и несправящи се със задълженията домашни животни, обречени по тази причина на гибел от стопаните си, решават да станат музиканти. Разбира се, те изобщо не стават такива, а по иновативен начин изгонват едни конвенционални разбойници от къщата, в която пируват, за да заемат техните места край трапезата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Бременските музиканти в българския си вариант всъщност не са бременски и даже музиканти съвсем не са. Магаре, куче, котарак и петел все някак ще приемем, че могат да музицират. Но строители, готвачи и безработни във филхармония? И то не квартет, а десет квартета, защото 41 души са били назначени в началото на септември от директора на разградската филхармония Левон Манукян на трудови договори - поне според изнесената досега публично информация и намесилата се прокуратура.
Този диригент успешно би могъл да дирижира и други неща, ако вдигне мащаба - от магистрални проекти до южни потоци.
Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци
Още: Един факт, който убягваше на фактчекърите
Фалшивите музиканти получавали възнаграждения от десетки хиляди левове и така бил източен един почти цял милион, драги зрители. Това станало чрез дружество на един от обвиняемите, което е сключило договор с разградската филхармония за предоставяне на услуги, изготвяне на документи и неясно какви още безценни дейности. То заело още една капия, за всеки случай - Родопския театър в Смолян. Вече е ясно, че и там схемата е била същата.
И тук идва моментът, в който Остап Бендер трябва да отиде да се срамува в ъгъла с неговите около 400 сравнително честни начини за печелене на пари. Ударихме го в земята! Само за три дни, от 17 до 19 септември, на всеки от новоназначените културни служители са преведени възнаграждения в размер на около 25 000 лв. или общо 937 889 лева. След това парите били теглени от картите и давани на човек с прозвище, звучащо като солист в оркестър - Каратиста. Но дошъл Видовден и при едно такова предаване на пари веригата е разплетена.
Още: Диригентът Левон Манукян е пуснат под гаранция от 50 000 лв.
"Аз най-вече обвинявам контролните органи в Министерството на културата, които най-вероятно не са си свършили работата съвестно и докрай или са участвали с някакво тяхно знание", каза председателят на Съюза на артистите в България (САБ) Христо Мутафчиев.
"Не ми го побира главата, схемата с театъра в Разград е кардинално нова", коментира министърът на културата Найден Тодоров.
Дайте им по едно виолончело на всички тези измамници, сложете им шестте сюити на Бах отпред и стриймвайте изпълнението, ще предложим ние. Видеото ще е хипер вайръл, а наказанието ще е обица на ухото за следващите псевдомузиканти, нестигнали до Бремен.
Автор: Евелина Гечева