В последните дни особено зачестиха случаите на насилие, което превърна и акцентите в новините в криминална хроника. И вчерашният 25 юли не се размина без криминален случай – нападението над водещия на сутрешния блок на БНТ Иво Никодимов.
Още: Един факт, който убягваше на фактчекърите
Още: Можем и без 222 имунитета, най-много 238, че два са ни важни
Коментар на редактора
Логично след атаката срещу Никодимов всички големи телевизии поканиха "гости-експерти", които обясниха на целокупния български народ как обществото ни вече изобщо не му пука за криминалната изява „побой“ и това е явен признак на разпад на държавата ни. Никой обаче не погледна и другата страна на този разпад – какво правят медиите, които все още са основният източник за информация и формиране на светогледа на обикновените хора?
И така – какво правят медиите и в частност телевизиите, защото точно те са предпочитаният източник на информация? Те търсят главно и основно рейтинг, като пренебрегват трудните теми и по-сложния език, за да си гарантират привличане на зрителя (потребителя) и забравят ролята си и на образователни канали. Оправданието, особено на частните медии, е, че те съществуват заради печалбата. Медиите редовно поставят на челно място в новинарските си емисии и публицистичните си предавания битови проблеми, които са следствие на нерешени и влачени от десетилетия проблеми на управлението на държавата. Тези, предизвикани от политическо и управленско безхаберие проблеми обаче често биват или изтиквани назад в "медийния дневен ред", или дори подминавани.
Още: Удри, бай Тръмпе, земи и нас!
Още: Спиране на Сарафов - добре, усмивки от Новоначалието - не толкова
Конкретно за случая с Иво Никодимов давам пример – той е бил пребит на място в Борисовата градина, където няма камери. Чухте ли някоя медия да попита защо там няма видеонаблюдение? Чухте ли въпрос каква част от София покрива видеонаблюдението, колко пари трябват, за да няма място в столицата, където да няма камери, откъде могат да се вземат, какво смятат да правят МВР и Столична община, дали при съдебни дела записите от охранителни камери се приемат за доказателство, ако не се приемат – защо, ако законът е проблем – защо не го променят депутатите и кои партии са против промяна, която би помогнала да не се случват побоища?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Урок по политика от Зеленски: За "десните" в България специално
Още: Радев срещу Пеевски: Не театър, а екшън с елементи на хорър
Ето това трябва да правят особено големите медии, за да бъдат откривани и посочвани корените на проблеми, които засягат всички ни, но за които обикновените хора нямат време и не им обръщат внимание, докато някакъв аспект от тях не ги удари лично! Не може да има оправдание, че нещо е твърде сложно – щом е сложно, намираш начин да го обясниш и да му отделиш време, а не се чудиш как да си вдигнеш рейтинга с простотии! Щом е важно за обществото, чепкаш до дъно и не оставяш отговорните лица да си вземат дъх, докато няма промяна. Осведомяваш непрекъснато и постоянно, за да могат хората не просто ДА ЗНАЯТ, а ДА НЕ ЗАБРАВЯТ! И когато го правят повече медии, тогава и доверието към тях ще се повишава, ще настъпят и позитивни промени за тях на рекламния пазар, който сега търси предимно количество, но не и качество.
Ако медиите не правим така, ако я караме в режим "шок, ужас, бомба", а не представяме фактите и на тяхна база не правим стойностни анализи и коментари, накрая България наистина ще си остане само територия. Защото предупреден значи въоръжен – нека въоръжаваме и се въоръжим със знание, за да не си живеем в Динковщина!