Интересно археологическо откритие са направили учените в Китай. Там те са се натъкнали на най-старото в света сирене. Хранителният продукт е открит в древна гробница в пустинята Такламакан, като хранителният продукт бил поставен до телата на няколко мумии.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Сиренето е направено през 1615 г. преди новата ера, показва изследване, извършено от специалисти на германския Институт по молекулярна клетъчна биология и генетика „Макс Планк“.
„Успяхме не просто да идентифицираме продукта и да установим, че той представлява най-старото известно на нас сирене, но и да изясним технологията на неговото производство. Начинът за направата му е бил лесен и достъпен. Сиренето се е произвеждало за обикновени хора“, разказва Андрей Шевченко от института „Макс Планк“.
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
За пръв път мумиите са били открити още през 30-те години на миналия век от шведски учени, извършващи археологически разкопки в пустинята Такламакан. Това е една от най-големите пустини в света. Представителите на тайнствена култура, съществувала в този регион, погребвали своите роднини по върховете на дюните, намиращи се близо до минаващата там река (сега пресъхнала). Телата на починалите били плътно обгръщани с кожа. Те се запазвали максимално добре, благодарение на сухия въздух и солеността на почвата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Съдейки по мумиите, тук са живели хора от азиатски тип, които се отличавали със своите светлокестеняви коси.
Анализът на семена и растения от погребението показали, че то датира от 1450-1650 г. преди новата ера. Самото сирене било разрязано на парчета и прикрепено към шията и гръдния кош на погребаните хора. Според учените, това е било направено с цел мъртвите да разполагат с храна по пътя им към задгробния живот.
По-рано в Полша бяха открити други артефакти на възраст от цели 7000 години, които, според археолозите, са били използвани за производството на сирене и масло. Това обаче засега са само предположения и няма доказателство, че вещите наистина са имали това предназначение.
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски
Редактор: Анна Маринова