На заседание на Академичния съвет Софийският университет прие списък от 8 нови специалности за следващата учебна година. Сред тях - "Африканистика". На английски език.
Да се чуди човек как досега сме живели, как е функционирала нормално икономиката и образователната система без обучени специалисти по "Африканистика". Явно някой е преценил, че едни от най-дефицитните и търсени кадри на пазара на труда са африканистите. Или в този ред на мисли - философите на английски език, което е друга нова специалност в СУ.
Въпреки че отдавна стана ясно, че висшето образование у нас е не просто раздуто, а пред пръсване, пускането от клона на държавното финансиране е много трудно. Признати международни специалисти обявиха, че за да имаме функционираща система от ВУЗ-ове, в цяла България те трябва да се намалят до не повече от 10 (от 52 сега). Множество експерти отдавна повтарят, че в университетите е пълно с ненужни специалности, които трябва да се орежат, а да бъдат стимулирани дефицитните професионални направления.
Напук на всякаква икономическа логика обаче висшите училища у нас се роят, както и безсмислените специалности в тях. Може би има заблудени души, които си мислят, че колкото повече възможности предлага висшето ни образование, толкова по-качествено ще е то, но те отдавна са малцинство. На всички, включително на хората в системата, черпещи от нея все повече и повече ресурси, им е ясно, че се надува един порочен балон, който рано или късно ще се спука и ще остави висшето образование във финансов и качествен колапс.
Но кой ти мисли за бъдещето? Важно е парите да текат сега. Важно е да има африканисти и философи. Какво ще правят те след завършването си и какво ще прави държавата, която ги е издържала ненужно, да мисли някой друг.
Автор: Десислава Любомирова