Специалисти на Регионалната здравна инспекция в Русе проведоха работна среща с партньори от Международно дружество ,,Елиас Канети” - Русе, с цел планиране на съвместни дейности по повод отбелязване на «2 февруари - Международен ден на влажните зони». Такава среща се състоя с участието на експерти от Държавен природен парк ,,Русенски Лом”. РЗИ - Русе, подготви презентация на тема: ,,Влажните зони - значение, легенди за Сребърна, биоразнообразие”.
През тази година 2 февруари се отбелязва като Световен ден на влажните зони под наслов „Влажни зони и туризъм”, „Туризъм във влажните зони: Едно великолепно изживяване”.
Всяка година на 2 февруари се отбелязва Световният ден на влажните зони. През 1971 г. на същата дата в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони – Рамсарска конвенция. В списъка на конвенцията за влажните зони с международно значение, България е представена с 11 влажни зони, с обща площ 35 273 хектара. Това са „Атанасовско езеро”, „Комплекс Беленски острови”, „Дуранкулашко езеро”, „Остров Ибиша”, „Шабленско езеро”, „Местността Пода”, „Поморийско езеро”, „Комплекс Ропотамо”, „Езеро Сребърна”, „Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато”.
През 2011 г. Министерството на околната среда и водите допълни националния списък на страната с влажни зони с международно значение с „Карстов комплекс Драгоманско блато”, който включва едни от последните опазени в България карстови блата. Това е най-новата влажна зона за страната, включена в списъка на конвенцията на 11 февруари 2011 г.
През 2012 г. темата на кампанията е „Влажни зони и туризъм”. Световният ден на 2 февруари ще бъде отбелязан под наслов: „Туризъм във влажните зони: Едно великолепно изживяване”.
Туризмът във влажните зони предоставя ползи на хората и дивата природа, както на местно, така и на национално ниво – по-силни икономики, устойчив поминък, здрави хора и процъфтяващи екосистеми. В глобален мащаб е известно, че поне 35 % от Рамсарските места в света декларират определено ниво на развиване на туристически дейности в тях.
Осигуряването на добре управлявани устойчиви туристически практики, както и информация за туристите за значението на влажните зони, е важна предпоставка за опазването на всички влажни зони по света и гарантира дългосрочните ползи за местните общности, дивата природа, икономиките и биологичното разнообразие.
Световният ден на влажните зони ще бъде отбелязан традиционно в страната с информационни и образователни кампании с активното участие на ученици, училища, детски градини и университети, които ще представят открити уроци, изложби, презентации, брошури и листовки и други инициативи.