Посланикът на Армения: Агресията започна от Азербайджан, този конфликт няма военно решение

01 октомври 2020, 08:44 часа • 3888 | прочитания

Всички войни рано или късно приключват. Колкото по-скоро Азербайджан осъзнае, че няма военно разрешение за този конфликт, толкова по-скоро ще се реши той. И се надявам това да стане много скоро. Войната няма да промени нищо. Това каза в студиото на btv посланикът на Армения Н.Пр. г-н Армен Едигарян по повод ситуацията в Република Арцах (бел.ред. Нагорни Карабах).

Още: Заради напрежението: Гутереш разговаря с Индия и Пакистан

Още: "Вие определяте целите и времето“: Премиерът Моди даде карт бланш на индийската армия да отмъсти за терора (ВИДЕА)

Посланикът на Азербайджан вчера показа снимка на първата дама на Армения, твърдейки, че тя участва във военните действия. Снимката е правена в края на август, когато нямаше военни действия. Как да се доверим на Азербайджан, когато дипломатически източници използват фалшиви новини, започна посланикът. Да, това е съпругата на президента, която участва в учение на жени кадети. В Армения жените могат да имат военно обучение, поясни той.

Азербайджанската страна твърди,че са реагирали на действията на Армения. Но има неоспорими факти, че агресията започна от Азербайджан и подготовката за това е започнала много преди това. Виждахме такива сигнали и знаци, най-същественият от които е "емоционалната и изпълнена с омраза реч" на президента на Азербайджан пред ООН от 23 септември, коментира посланик Армен Едигарян.

Той добави, че президентът на Азербайджан е отказал разполагане на наблюдатели на ОССЕ в зоната на конфликта на 25 септември.

Още: Достъпът до Еверест се ограничава със закон: Ще пускат точно определени хора

Още: Грешка за 60 млн. долара: САЩ си самопотопиха изтребител, воюващ срещу хутите (ВИДЕО)

В същото време в началото на август започнаха широкомащабни учения на Турция и Азербайджан, а турските сили останаха в страната и след края на ученията, категоричен беше той.

Вчера посланикът на Азербайджан отрече Турция да участва в тези военни действия в момента, но има данни за обратното. В Източен Анадол има турски дронове, които виждаме, има турски съветници в азербайджанските военни сили. Много притеснително е, че те помагат да се крият също и представители на терористични организации в армията на Азербайджан, подчерта посланика на Армения.

Това са неоспорими факти. Вчера имаше изявление на външното министерство на руската федерация, които казаха, че има такива хора в армията на Азербайджан. Виждаме го и в репортаж на BBC, подчерта той.

Разликата между последната ескалация на напрежението между Армения и Азербайджан, предизвикана от Азербайджан, от предишните, е именно в поведението на Турция. Сега те не само заплашват, а директно участват в конфликта. Министър Чавушоглу каза, че ще помага на бойното поле и масата на преговорите. Най-доброто, което Турция може да направи е да се оттегли и да не се намесва в такива конфликти, които разклащат сигурността в Кавказкия регион, категоричен беше той.

Още: Кашмир - напрежението между три ядрени сили ескалира. Сценариите за Хималаите

Още: Смъртоносна атака в Йемен: Трупове покрити с прах и отломки (ВИДЕО)

Армения обмисля ли признаването на Нагорни Карабах? Първо, това, което Армения прави, е да гарантира сигурността и оцеляването на хората в Арцах (Нагорни Карабах). Какво ще направи страната в бъдеще, ще зависи от нуждите да защити хората в тази област, отговори посланика на Армения.

Хората казват, че външната политика е продължение на вътрешната – това е валидно за Азербайджан. Поради кадифената революция през 2018г., която беше  като студен душ за съседните държави, Азербайджан е в лошо състояние. Същото стана и сега - за една вечер. Освен това страната е в лошо икономическо състояние - имат икономическа криза в Азербайджан, защото парите от нефта не могат да решат всички проблеми, тъй като са разпределени между малцина, обясни той.

Едигарян смята, че причината за подновяването на конфликта е преследването на вътрешнополитически сили от страна на Азербайджан ,който се страхува, че промените в Ереван и „кадифената революция“, която доведе на власт Никол Пашинян и се отрази и на управлението и в Република Арцах, както е арменското наименование на Нагорни Карабах, ще се прехвърли на територията на съседните държави и ще застраши властта в Баку. По думите на дипломата става въпрос за „сблъсък на една демократична и една авторитарна държава“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес