Вече има настроения за искане на компенсации от Великобритания заради Brexit

15 ноември 2019, 08:08 часа • 3685 | прочитания

Петнадесет държави, включително САЩ, Индия и Нова Зеландия, изразиха загриженост от забавянето на Brexit на срещата на Световната търговска организация (СТО) в Женева, предаде БГНЕС.

Още: "Пореден опит за манипулация": Зеленски отговори на обявеното от Путин примирие (ВИДЕО)

Още: Пламна нефтено депо в Новоросийск: "Дългият Нептун" ли го удари? (ВИДЕО)

Австралийски представители заявиха, че техните износители на говеждо и агнешко месо вече са били пряко ощетени след няколкото отлагания на Brexit. А Бразилия заяви, че аспектът на Brexit по отношение на ирландската граница и тя да е де факто в Ирландско море - предложение на британския премиер Борис Джонсън, може да наруши правилата на СТО.

Основният проблем за петнадесетте държави е система, която им позволява по-лесен достъп до големия пазар на ЕС за ограничени количества от някои от техните стоки, предимно селскостопанска продукция. Това е система, известна като "митнически квоти".

Членовете на Световната търговска организация обикновено прилагат мита - данъци върху вноса - за много от стоките, които купуват от чужбина. За някои продукти те поеха ангажимент да позволят да бъдат внесени определени количества с по-ниски от обичайните мита. В някои случаи митата са нулеви. За австралийските фермери е по-изгодно например да продават говеждо месо в Европа. Brexit усложнява това, тъй като настоящите квоти са за целия ЕС, включително Великобритания.

Още: Бедствено положение с туризма в Гърция: Наддават с 300 евро отгоре, осигуряват квартири и пак липсват 80 000 работници

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 29.04.25 - Путин обяви ново примирие

След Brexit Обединеното кралство и ЕС трябва да решат как да ги разделят. Някои страни се опасяват, че това би могло да доведе до по-малко благоприятен достъп, отколкото в момента имат до големия и богат европейски пазар.

СТО предупреди, че търговските войни застрашават жизнения стандарт и работните места

Австралия заяви, че Обединеното кралство и ЕС са предложили различни начини за разпределяне на квотите, които биха допринесли за по-малък достъп, отколкото австралийските износители имат в момента. Друга тревога е, че Великобритания и ЕС могат сами да използват част или дори цялата квота на другата страна. САЩ твърдят, че това може сериозно да удари продажбите на свинско месо и вино.

Някои държави изискват обезщетение от Обединеното кралство и ЕС. В СТО това обикновено би означавало намаляване на митата за други стоки.

Още: Разоръжаване и нови алтернативи: Хамас е готова да се откаже от властта?

Още: "Руснаците ще продължат да ни заблуждават": Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес