Ердоган: Турция може да разработи собствена ваксина срещу COVID-19 до края на годината

01 юни 2021, 13:28 часа • 1935 | прочитания

Турция очаква да разработи собствена ваксина срещу новия коронавирус до края на 2021 г.. Това заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в телевизионно обръщение след заседание на кабинета на министрите на републиката, предава „Анадолската агенция“, цитирана от "Фокус".

Още: Вижте чудото с Благодатния огън в Йерусалим (ВИДЕО)

Още: САЩ съсипаха с ракети пристанище в Йемен, изтеглят много войници от Сирия (ВИДЕО)

Държавният глава също така обяви облекчаването на редица ограничителни мерки, въведени от властите като част от борбата срещу разпространението на COVID-19.

По думите му от утре кафенетата, ресторантите, чайните, увеселителните паркове и подобни места ще могат да работят от 7 до 21 часа, с изключение на неделя.

Държавният глава добави, че през юни ограничението за напускане на дома в Турция ще бъде в сила от 22:00 до 05:00 часа през делничните и съботните дни. Пълно неделно блокиране ще остане в сила.

Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия

Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия

Преди това ограниченията включваха комендантски час в делничните дни от 21:00 до 5:00 ч. и забрана за излизане през почивните дни от 21:00 ч. в петък до 5:00 ч. в понеделник.

Разрешени са сватбени церемонии на закрито и на открито, при спазване на подходящи предпазни мерки, каза президентът Ердоган.

Държавният глава заяви, че мерките, предприети по-рано от правителството, са постигнали целта си, тъй като е регистриран относителен спад в броя на заразените и смъртните случаи.

Той добави, че по-нататъшното облекчаване на ограниченията зависи от епидемиологичната ситуация в страната, както и от темпото на процеса на ваксинация.

Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)

Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел

Според него властите възнамеряват да доставят в Турция през юни „максимално възможното“ количество предварително поръчани ваксини от Pfizer, Sinovac и „Спутник V“, като гарантират тяхното „ранно използване“.

„Ще направим всичко възможно юни да стане месеца на „ваксинационна мобилизация“, каза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес