През последните години в Бразилия се отглежда все повече соя. Според учените химикалите, използвани за производството, и на първо място глифозатът попадат в бразилските реки и оттам стигат до водоснабдителната мрежа. Така те потенциално могат да допринесат за смъртността от рак при децата в страната. Резултатите от проучване, стигащо до този извод, са публикувани в американското научно списание PNAS.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
Колко вредят пестицидите?
Изследователският екип е установил, че в началото на проучването около половината от семействата, живеещи в изследваните райони, са имали достъп до кладенец за снабдяване с вода. Останалите хора са зависели от водите на повърхността, като реки и потоци, които потенциално са могли да бъдат замърсени.
Още: За първи път от 20 години: Пробив в лечението на рака на матката
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Учените се съсредоточили върху свързаната с рака смъртност при децата под десет години в селските райони на Бразилия. Те проучили здравни данни от периода между 2008-а и 2019-а година, когато отглеждането на соя се е увеличило сериозно. Проучването показало, че в това десетилетие 123 деца са починали от остра лимфобластна левкемия, до която се е стигнало заради отглеждането на соя. Според изследователите "около половината от смъртните случаи на детска левкемия за десетгодишен период" могат да се свържат с повишеното излагане на пестициди. Това заболяване се лекува, но значение има близостта до болница, която в редица случаи не е била факт.
Бразилия произвежда все повече соя
Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите
Още: Шенген съвсем не е зона без граничен контрол
В момента Бразилия е най-големият производител на соя в световен мащаб. Между 2000-та и 2019-а година производството на това растение в района на Серадо се е утроило, а в региона на Амазонка е нараснало цели 20 пъти, твърдят изследователите.
Около 20 процента от световното производство на соя се използва в хранителни продукти, предназначени за хората, а останалите приблизително 80 на сто се дават на добитъка - предимно при производството на говеждо, пилешко, яйца и млечни продукти, сочат данните на природозащитната организация WWF.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Още: Има ли връзка между кръвната група и рака?
Колко достоверни са изводите?
Проучването е публикувано с редица уговорки и условия. На първо място то не доказва директна причинно-следствена обусловеност между смъртността, причинена от рака, и повишеното излагане на пестициди, а само допуска възможната връзка между двете.
Йорг Раненфюрер от Техническия университет Дортмунд прави следния коментар: "Описаната последователност изглежда правдоподобна и може да е истинна, но съществуват и много други възможни обяснения за наблюдаваните взаимовръзки". Той допълва, че изводите в проучването се основават на предположението, съгласно което причиненото от пестициди замърсяване на водата е довело до смъртните случаи от рак. Раненфюрер е на мнението, че по-надеждни резултати биха могли да бъдат постигнати чрез измервания на замърсяването на водата и анализ на раковите заболявания, които биха могли да бъдат свързани с него.
Още: Актьорът Сам Нийл: Повече ме е страх от пенсиониране, отколкото от смърт
Източник: Дойче веле
Учени успяха да победят един от най-смъртоносните видове рак
Зов за помощ: 39-годишна жена отново се нуждае от помощ