Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първият резултат от "съдебната реформа" - Цацаров се покри за КТБ

09 юни 2016, 09:39 часа • 2078 прочитания

Помните ли края на 2015 година? Помните ли защо правосъдният министър Христо Иванов подаде оставка на 9 декември? Е, резултатът от този акт тогава вече се вижда сега.

Вчера (8 юни) четирима депутати (Методи Андреев, Мартин Димитров, Петър Славов и Валери Симеонов) приканиха главния прокурор Сотир Цацаров да дойде в Народното събрание и да каже докъде я докара с разследването по грабежа „КТБ”. Цацаров обаче директно ги прати по дяволите, като каза, че само парламентът може да го вика, ако реши. С други думи според главния прокурор парламентът може да го вика да се отчита, само ако има общо решение на депутатите в пленарна зала.

След някой и друг ден ще минат точно две години от рухването на КТБ. Обвинени – няма. Значими заподозрени освен Цветан Василев – няма. Заподозрени физически лица, облагодетелствали се с милиони и милиарди – няма. Има само куп доклади, куп списъци, таблици и Дявол знае какво още, което периодично излиза в медиите и потъва набързо в милиардите терабайтове информация, която ни залива отвсякъде.

Държанието на Цацаров още веднъж показва защо беше толкова важно съдебната реформа да се направи както трябва. Всъщност сега в чл. 84, т. 16 на Конституцията пише, че Народното събрание може да изслушва и приема и други доклади на главния прокурор за дейността на прокуратурата по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика. Не пише обаче дали може да го вика. Текстът мина в този си вид след предложение на Лютви Местан, тогава председател на ДПС. Същият този Местан, който не беше разбрал толкова години как Ахмед Доган дерибействал и нямал изобщо намерение да се ръководи от „евро-атлантическите ценности”. Тогава, на 9 декември, Петър Славов предложи да бъде записано в Конституцията, че Народното събрание трябва да изисква доклади от главния прокурор за прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика. Лидерът на ДСБ Радан Кънев пък обясни напълно ясно – прокуратурата е органът на държавата за осъществяване на наказателна политика и не може да се приравнява със съдиите. Естествено, на ГЕРБ, ДПС и БСП не им изнасяше да е така, конкретно и без да подлежи на каквото и да е тълкувание – по-точно на ръководителите им и тези, които им дърпат конците на останалите уфсИ от порода "къдрава депутатска". Къде-къде по-лесно е да контролираш един главен прокурор - по-евтино е, тоже!

Сега какво – ами нищо. Лято идва, какво ще се тревожим там за някакви си 3-4 млрд. То си е нормално „големите началници” да крадат, така си е навсякъде. Нищо, че от нашите джобове крадат. Толкова много крадат, че няма как да го осъзнае обикновения Ганьо – той не е виждал 10 000 лева накуп, какво остава за 1 000 000 000 лева. Или за 3 000 000 000 лева. Много пари са това, аз толкова нямам, мисли си ганьовецът, докато надига вечер ракийката и гледа там каквото дойде – някакви музиканти, пазванти, таланти, звезди и стажанти, без да осъзнава, че това число с многото нули го плащат той и всичките като него. А съдебните пазванти липсата си ги държи все така здраво. Цяла международна компания не стигна да се сепнат малко поне, като им се каза, че не дават документи и информация, които да помогнат да се разбере КОЙ всъщност обра КТБ. Не е само Цветан Василев, ако някой не е разбрал. Няма обаче да разберем кой още беше – защото ТОЙ сега трябва сам себе си да проверява. Неудобно е някак. Следващият ТОЙ също ще е така – нали и ТОЙ краде също. Ще обяснява дълго и напоително какъв чутовен консенсус и успех е която и да е реформа, ще прави, ще показва, ще коментира даже тук там. И така, до края на България!

Автор: Ивайло Ачев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес