Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как украинките променят демографската картина в Германия

25 април 2024, 08:45 часа • 38114 прочитания

През следващите десетилетия населението на Германия ще се увеличава. Но за демографската ситуация в страната са характерни някои регионални различия. В западните германски провинции населението наистина ще се увеличава, докато в източните провинции и в най-малката федерална провинция, Саарската област, броят на жителите ще намалява. До тези изводи стига мащабното проучване на фондацията „Бертелсман" за демографските тенденции в германските общини до 2040 година.

Нараства делът на пенсионерите

Зад сухите числа в доклада на учените се крият обаче и някои тревожни тенденции. През идните десетилетия много общини ще се сблъскат със сериозни проблеми. Най-тревожният проблем в страната е застаряването. А през следващите години той ще се задълбочава. През 2020 година делът на хората на възраст над 65 години беше 20%, след 20 години обаче ще достигне до 28%. За германската икономика това означава, че ще се увеличи натоварването на работещото население и ще се задълбочи дефицитът на кадри на трудовия пазар. Допълнително ще бъдат натоварени и всички социални и медицински системи, които се грижат за нуждите на по-възрастното население.

Още: Унищожени са 26 000 куб. м руско гориво при удара в Смоленск: Украинското разузнаване (ВИДЕО)

Но демографската ситуация в Германия не е еднородна. Докато в Саксония-Анхалт след 20 години ще живеят 12,3% по-малко хора, то в провинция Баден-Вюртемберг населението ще се увеличи с 4,5% - тоест, ще нарасне броят на „швабите", както в Германия наричат тамошните жители. Най-много хора ще живеят в Берлин и в Хамбург. Така например в града на Елба ръстът ще бъде 6 на сто. А Лайпциг, Потсдам и Бамберг ще нараснат с цели 10%.

Авторите на проучването призовават отсега да се разработи целенасочена стратегия и да се предприемат решителни действия. Те ясно казват, че без финансиране от Берлин и от провинциалните столици в много региони ще бъде трудно да се противостои на демографските предизвикателства.

Как влияе войната в Украйна

За прогнозите на учените ключова роля играят три фактора: равнището на раждаемостта, смъртността и миграцията на населението. Първите два фактора в Германия се развиват в ясно очертани, стабилни рамки – и учените могат да ги прогнозират с доста голяма сигурност. Но миграцията сериозно затруднява решаването на демографското уравнение. Авторите на проучването подчертават, че през последните години демографските прогнози сериозно се усложняват от два фактора: войната в Сирия през 2015 и войната в Украйна от 2022 година насам. Двата военни конфликти дават голямо отражение върху демографската картина в Германия.

Още: Военните светлинки в почерняващата за Украйна картина на фронта (ВИДЕО)

Авторите на изследването обръщат внимание на нещо особено важно: двете мигрантски вълни сериозно се отличават една от друга. За разлика от мигрантите от Сирия, от Украйна в Германия пристигнаха главно жени в млада и средна възраст. В каква посока това може да повлияе на демографските тенденции в страната? На този въпрос, поставен от ДВ, отговаря един от авторите на проучването:

„В резултат от това се изменя съставът на населението, особено по отношение на различните възрастови групи. За общините това означава, че трябва например да се осигурят повече места в детските градини и в училищата, а грижата за децата-бежанци и за техните майки ще бъде от голямо значение", казва Петра Клуг.

Миграционният натиск ще спада?

Според експертите извънредно високото равнище на миграцията към Германия, което се наблюдава от началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна, няма дълго да се запази така. Но дали изобщо е възможно да се прогнозират миграционните процеси в условия на война? Петра Клуг отговаря:

Още: Прибирал пари от Мариупол: Кой е задържаният с подкуп руски зам.-министър? (ВИДЕО)

„През 2022 година регистрирахме малко над един милион бежанци от Украйна. От август същата година досега обаче притокът трайно спада. Ето защо прогнозата е очевидна. Остава обаче известна неопределеност по отношение на бъдещото развитие на ситуацията, понеже никой не знае кога и как ще приключи тази война. Нашите изчисления, тенденциите, които установяваме, могат да помогнат в процеса на общинското планиране. Ето защо ние периодически обновяваме прогнозата си, като взимаме предвид всички актуални изменения."

 

Източник: Дойче веле

С помощ от САЩ: Ще спечели ли Украйна войната

Нов руски удар остави част от Одеса без ток, поразени са десетки сгради (ВИДЕО и СНИМКИ)

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес