Публикуваме поредицата "Инсинуации, мантри и решения" на доц. Анастас Кехайов - български учен с международен опит в областта на мениджмънта и инженерните науки. Текстът на Кехайов е програмен - тоест неговата цел е систематично да посочи най-популярните заблуди, от които страдаме, както и да предложи адекватни решения, с които да ги преодолеем.
Още: Просташката реч от най-високата трибуна на България
Още: DeepSeek или как Китай обърка сметките на Big Tech
Анализът на доц. Кехайов е съставен от коментари върху 12 инсинуации, 12 мантри и 12 решения. Тъй като става дума за дълъг и обстоен материал, ще представим идеите му в 12 поредни статии. Всички предишни може да намерите в рубриката гледна точка на Actualno.com
Ето и осмия текст.
Още: Каква ли щеше да е България, ако бяхме узнали истината за ДС
Още: България: Предстоят мъчителни решения за бъдещето
Мантра 10. Ред се въвежда чрез строг контрол и силни санкции
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Това е заблуда. Контролът и санкциите само те научават как по-майсторски да лъжеш и да укриваш резултатите, за да не те изловят в нарушение и да понесеш санкции за това.
Ако се увеличи броят на катаджиите, не спада броят на реалните нарушения, но расте броят на установените нарушения, заваляват актове и глоби, водачите си примигват с фаровете, катаджиите са разкрити, колите гузно ги подминават, по-малко установени нарушения има, най-накрая катаджиите констатират повишена култура на движението.
Ред се въвежда чрез взискателност от ръководителя и чрез поощряване на всеки успех. Тази работеща истина лека полека се осъзнава и в индустрията, и в полето на услугите.
Още: Какво очаква севернокорейците в Украйна, ако се върнат вкъщи
Още: Ще спрат ли да дават войници на Русия
Също така контролът те вкарва да влезеш в релсите и парализира всяка инициативност.
Но ако се вгледаме в администрациите, голяма част от капацитета им е погълнат точно от подобни дейности – контрол на изпълнението и търсене на виновници за наказване. Освен пропиления административен капацитет, контролът е и катализатор за корупция.
Контрола за допуснати грешки трябва да го заменим с превенция срещу грешките, което изисква да разберем причините за грешки и да вземем мерки срещу грешките.
Повечето от причините за грешки са известни и са всепризнати. И проблемът тук е, че липсва смелост да се предприемат радикални мерки за премахване на тези причини.
Мантра 11. Народното събрание е законотворчески орган
Съгласно Закона за необходимото разнообразие, закон от Обща теория на системите, разнообразието на регулатора е по-голямо от разнообразието на регулирания обект. Казано на друг език, регулаторът трябва да има решение как да въздейства на обекта при всяко възможно отклонение от нормалното поведение, от изискваното поведение. Значи, колкото по-сложен е обектът, толкова по сложен трябва да е неговият регулатор. Но всяка сложна система е тромава, допуска грешки и като цяло не работи ефективно. Изводът е, че колкото по-сложно е обществото, а то става все по-сложно откъдето и да го погледнеш, толкова по-трудно е то да бъде насочвано и контролирано чрез закони. Заблуда е, че ще намалим хаоса чрез въвеждане на още много на брой и нови закони.
На депутатите в Народното събрание им отива да се джафкат като обсъждат, приемат и променят закони, но това, освен че е ялова работа, защото промените в едни закони водят до промени в други закони, губи от ценното време на същите тези депутати да се фокусират върху приоритетите на обществото и държавата и свързаните с тях политики. Интересно е да се анализират две съотношения. Първо, какъв дял от работното време на депутатите е зает със законодателни дейности (би трябвало този дял да е висок). Второ, какво е съотношението между време за обсъждане на целите на един или друг закон и време за дебатиране на спорни клаузи поради претупана работа на комисиите, които са подготвяли текстовете на този закон (би трябвало акцентът да е върху целта). Сбъркана е ролята на комисиите към Народното събрание в законодателния процес. Едни и същи хора работят по създаване на един закон и после го дебатират и гласуват. Би могло работата на тези комисии да се постави на по-обективна основа чрез участие в тях на много по-широки от сега кръгове от независими експерти, чиито идеи, анализи и преценки биха били по-безпристрастни, защото няма да са политически мотивирани. Парламентарният контрол би трябвало се провежда като част от регулярна процедура за периодичен отчет на органите на изпълнителните власти пред Народното събрания. В сегашния си вид той е по-скоро мегдан за сблъсъци между управляващи и опозиция.
Народното събрание не е терен за политическа надпревара и предизборна пропаганда. Те имат място в предизборните кампании, но не и в деловите делници на Парламента.
Народното събрание е творецът на закони и това е важна и присъща негова функция. Но законовата уредба трябва да насочва и да улеснява управлението на социалните и стопански процеси, а не да внася допълнителна ентропия в и без друго големия хаос.
Мантра 12. Демокрация означава пълна свобода на личността
Свободата на личността е свобода само дотам доколкото не ограничава или заплашва свободата на другите личности и другите групи в обществото. Свободата на личността не е слободия и демокрацията не е анархия. Демократичните свободи са ценности на съвременните общества във взаимната защита на интересите на отделните им членове. Членовете на обществото имат права, имат и задължения. Свободата на личността не е само да се възползваш от правата си, но и да си изпълняваш задълженията. Свободата на личността започва от това, с което, като си полезен за себе си, си полезен за другите. И свършва до това, че бидейки полезен за себе си, не заплашваш свободата на другите. Границите на лична свобода са по-либерални или по-затегнати според текущата фаза на развитие на обществото – дали е безоблачно небе или грози криза от някакъв вид. При криза личната свобода се ограничава в една или друга насока и в различна степен според естеството на кризата и с цел да се опази жизнеността на обществото като цяло. Ако Англия, Франция и САЩ първи в света са прокламирали свободата на личността и после скандинавските страни стройно са им припяли, сега точно в тези страни, а и по цял свят правителствата свиват личните свободи в защита на обществената сигурност. Заради тероризма ни претършуват по летищата, следят ни телефоните и компютрите. Заради Ковид-19 ни ограничават пътуванията, контактите, покупките и развлеченията. Дали е нарушена свобода на личността комендантският час в някои градове в Украйна.
Свободата на личността е маркетингова постановка за разпространяване на идеите на политически кръгове, на които е поръчано да размекват гражданската дисциплина на обществото, за да го направят уязвимо на националистични и сепаратистки намерения. Политиканите обилно глаголстват за свободата на личността, но ги е страх да й посягат, не толкова защото не я признават и уважават, а защото наближават поредните избори.
Демокрация не означава безгранична свобода на личностите. Тя означава общество, в което всеки негов член е приел да познава и да спазва правилата на това общество.
Обобщение за 12-те мантри
Посредством всичките тези 12 мантри енергията на обществото, вместо да се насочва в позитивни действия, се натиква и похабява в глухите улици на непостижимите химери. Това води до разочарования от неуспехите и загуба на вяра, че бъдещето зависи от нас.
За автора
Доц. Анастас Кехайов има над 50 годишен опит в обучението и подпомагането на топ мениджмънта на повече от 800 български и международни фирми.
Инженер по Автоматика и телемеханика. Има дългосрочни специализации и стажове по Макропрогнозиране и програмно целево планиране в IIAP Париж и Информатизация на административни системи в CEPIA Роканкур.
Докторат по Теория на запасите и доцентура по Стратегическо управление.