Нови водовземни съоръжения за минерална вода планират за находищата във Видин, Градец и Сланотрън, като договорът за проектирането им е подписан днес от кмета на общината д-р Цветан Ценков. За изпълнител след проведена обществена поръчка е избрана фирмата „ПИКС-Петров и Сие“ СД, чиято оферта е на стойност 53 333 лв. без ДДС.
Договорът е за изготвяне на проектна документация на нови водовземни съоръжения от находища на минерални води, които трябва да отговарят на наредбата за проучване, ползване и опазване на подземни води.
"Нашата огромна надежда с проектантите е тези три извора - Сланотрън, "Баба Вида" и Градец, да станат факт до края на годината. Дълбоко се надявам и смятам, че това изключително много ще зарадва всички наши съграждани от една страна. От друга страна ще даде огромен шанс на видинчани да се върнат на картата на балнеолечебните центров, какъвто Видин и Сланотрън бяха дълги години", каза при подписването на договора кметът Цветан Ценков, цитиран от БНР.
Хидрогеоложкият сондаж Р-2 е прокаран в северния край на гр.Видин, до крепостта „Баба Вида“.
Сондажът в Градец е прокаран на около 100 -150 метра югозападно от селото.
Сондаж С-3 е бил изграден на 1130 m север-североизток от центъра, а Р-1 на разстояние 1220 m северно от Сланотрън.
Високо минерализираните термални води в района на с. Сланотрън са открити през 1958 г. при прокарването на проучвателни сондажи, свързани с търсене на природен газ в региона на гр.Видин.
Първи източници на термоминерални води стават сондажите С-3 (в близост до с.Сланотрън) и С-6 (в близост до с. Кошава).
Доказала високи стойности на минерални компоненти, водата в тази област става ценен природен ресурс и обект за добив на химични компоненти и високо минерализирани термални води. Във връзка с тези интереси, по-късно в района са прокарани още няколко сондажа за добив на такива води – Р-1 (с.Сланотрън), Р-2х (гр. Видин), Р-4х (къмпинг Антимово), се сочи в хидрогеоложкия доклад за Сланотрън.
През 1960 г. в Сланотрън е построена примитивна баня за балнеолечебни нужди. В продължение на 26 години водата доказва изключителните си свойства при лечението на болести на опорно-двигателния апарат, периферната нервна система, кожни заболявания и гинекологични инфекции.
Небрежното и некомпетентно прокарване - липса на подходяща конструкция и обсадна тръбна система от корозионно устойчив материал, на сондажния водоизточник става причина за изливането на високо минерализирана термална вода в алувиалния водоносен хоризонт на р. Дунав и замърсяване на кладенците за питейно-битово водоснабдяване на гр. Видин и селата в близост.
За да преустановят замърсяването, сондажи С-3, Р-1 и С-6 са ликвидирани (тампонирани) през 1987 г.