Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нейко Генчев: Велико Търново трябва да се превърне в исторически и духовен център на Европа

06 февруари 2019, 14:07 часа • 3690 прочитания

Великотърновски общественици се обединиха в Инициативен комитет около идеята Денят на Търновската конституция 16 април да бъде обявен за официален празник и предлагат Народното събрание да даде на Велико Търново статут на историческа и духовна столица на България.  

Поводът за инициативата е навършването на 140 години от приемането на Търновската конституция. Честванията ще се състоят във Велико Търново с богата програма, съобщиха от пресцентъра на общината. На 16 април 2019 г., в историческата столица ще се проведе тържествено заседание на 44-то Народно събрание на Рупублика България.

В настоящата статия представяме позицията на Нейко Генчев – общински съветник във Великотърновския общински съвет, собственик на издателство „Фабер“, председател на Института за приложна музеология и член на Инициативния комитет:

„Има една мисъл на Томас Стърнз Елиът, която гласи: “Да имаш историческо чувство означава да си способен да възприемеш не само тази част от миналото, която е вече в историята, а и тази част от него, която присъства днес.“

Сигурно няма по-добро място на света, за да придобие човек историческо чувство, от Търново. Тук миналото и настоящето, духът и историята на нашата нация винаги са присъствали като едно цяло, като символ и стожер на българското.

Това е една от люлките, в които цивилизацията се е вкопчила от 8000 години, и място, което дава надежда, че тази цивилизация все пак ще оцелее въпреки всичките си недостатъци.

Идеята, че Търново е духовният център на България, не е от днес, тя съществува от векове.

Столицата Търновград е мощен фактор в културните процеси на средновековна България и в православна Европа.

В духовните представи на българите цели седем столетия, от 1186 до 1879 г., Търново е единствената възможна българска столица!

Нещо повече, до началото на ХІХ в. градът е и вечната столица, тъй като тогава историческата памет за Плиска, Велики Преслав и Охрид е силно избледняла.

Неслучайно именно тук е свикано Учредителното Събрание (1879 г.), призвано да възроди независимия политически живот на България.

По време на дебатите тогава видният политик и народен представител Драган Цанков възкликва: „Ние имаме две столици: Търново – историческа, и София – правителствена.“

Денят на Търновската конституция, приета от Учредителното събрание,  трябва да стане официален празник на България, защото с приемането й започва новото летоброене за нашата страна като член на общността на съвременните правови държави, защото този изключителен акт легитимира България като неразделна част от европейското семейство на модерните демокрации.

……

В началото на всяко божествено, а и човешко начинание е словото. Но времето на словата и идеите изтече, дошло е време за реални действия.

Ние, хората от инициативния комитет, като си даваме сметка за значението на този исторически момент, сме убедени, че увенчаването на старопрестолния град с титлата, която той носи в съзнанието и представите на хората от векове, ще отбележи началото на неговото съвременно развитие по предначертания му от историята път - да се превърне в историческа и духовна столица не само на България, но и в един от духовните и културни центрове на Европа, избрани за такива не от някакво жури, а от хората.“

Камелия Джанабетска
Камелия Джанабетска Отговорен редактор
Новините днес