Многопрофилната болница „Д-р Стефан Черкезов“ - Велико Търново откри дарителска сметка за набиране на средства за отбелязване на 150 години от откриването си. Това съобщи за Радио „Фокус“ – Велико Търново д-р Сибила Маринова, член на Съвета на директорите в лечебното заведение. Тя заяви, че това е първата българска болница, открита по време на османското владичество. „Призоваваме всички, които имат желание и възможност, да дарят някакви средства, с които да организираме честванията по повод 150-годишнината, защото болницата има определен бюджет, който идва основно от Здравната каса и се използва основно да покрием разходите си и пари за празненства не остават“, каза още д-р Маринова. Тя уточни, че специална програма все още не е изготвена, но това предстои.
Още: Още една община обяви 3 януари за неучебен ден
Още: Силният вятър спря фериботa при Свищов
Търновската болница е открита, благодарение на Михаил Кефалов, който със своето завещание започва инициатива за разкриване на болница и училище във Велико Търново. Дейността по изпълнение на завещанието му се изпълнява от Ефорията в Букурещ и Епитропията в Търново в която влизат видните търновци д-р Васил Хаджиберон, Хаджи Славчо Хаджипаскалев, Янко Станеоглу, Хаджи Христаки Стоянов и Димитър Станчов. На 2-ри януари 1867 година в къщата на Хаджи Димитър Хаджиничов е открита болница, наречена „Свети Козма и Дамян безсребреници“.
Поради липса на средства през ноември същата година тя е закрита. По-късно по време на Освободителната война Руският червен кръст и Славянското дружество възстановяват дейността и в четири бейски конака и лекуват бранителите на Шипченския проход. По-късно било построено специално здание, където днес се намира Старата болница във Велико Търново. Тя се помещава там от 1888 година. Новата база е открита през 1973 година.