Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВиК-Варна обявила кафявата езерна вода за пречистена

27 май 2020, 11:18 часа • 4682 прочитания

През месеците на голямата авария във Варненско езеро местното ВиК начислява такса "пречистване на отпадъчни води", счита услугата за извършена и няма да връща суми на абонати.

Всичко това стана ясно от обяснения на шефа на дружеството Валентин Вълканов пред "Сега", пише вестникът.

Миналата седмица Комисията за енергийно и водно регулиране започна проверка за действията на ВиК около повредата, като акцент в нея е събирани ли са пари за пречистване успоредно с изливаната мръсотия.

Според Вълканов дружеството действа по правилата и въобще не иде реч за голямо замърсяване от прекъснатия тръбопровод. Версията за липса на значимо замърсяване обаче очевидно не се споделя от РИОСВ - Варна, тъй като тя налага ежемесечна глоба от 44 400 лв. на ВиК. А и Басейнова дирекция обяви преди дни, че водата под Аспаруховия мост е червеникаво-кафява.

Кметът на Варна си призна, че от над 9 месеца канализационна тръба замърсява Варненското езеро и залива

Казусът с такса "пречистване" касае около 27 000 абонати от южните квартали "Аспарухово" и "Галата". Именно тяхната отпадна вода след 2011 г. се транспортира по езерното дъно до пречиствателната станция в село Тополи. Преди това обаче количествата постъпват в помпена станция в "Аспарухово", а там също се извършвало пречистване.

В момента ВиК обжалва глобата за 44 400 лв. от РИОСВ. Според Вълканов тя е несправедлива, защото приходът от абонати за пречистването възлизал на около 35 000 лв., а се харчело за работници, ток... - санкцията била много по-голяма от паричните постъпления.

"Тази канализация е смесена - има и дъждовни, и битови води", каза още той.

Междувременно от отговор на РИОСВ до "Демократична България" става ясно, че прекъсването на тръбопровода е наистина голямо - водолазният оглед на 4 февруари установил, че двете части от съоръжението стоят на 42-43 метра един от друг. До днес не се знае как се е случило увреждането.

И още един любопитен факт става виден от отговора. Той показва институционалните неразбории - на 29 август е организирана среща във ВиК заради аварията, но представители на РИОСВ не присъстват, защото поканата била пратена директно в МОСВ. Във варненската инспекция постъпва 4 дни по-късно.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес