След дълга драма за съдбата на бившето руско консулство във Варна, днес общината пое управлението и обяви, че то ще стане детска градина. След проведено заседание на приемно-предавателната комисия с представители на Община Варна и Областна администрация, комисията извърши оглед на състоянието на имота и бяха предадени ключовете за всички помещения.
Още: Разкриха високотехнологична наркооранжерия край Варна
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Бившето Руско консулство е разположено в карето между улиците ул. „Проф. Марин Дринов", ул. „Македония", ул. „Иван Асен I" и ул. „Братя Миладинови" в близост до сградата на Община Варна. То представлява поземлен имот с площ от 4869 квадратни метра и разположени в него масивна двуетажна сграда с площ от 990 квадратни метра. Целият имот е заграден с плътна метална ограда. Сградата е построена през 1980 година. На първия етаж са разположени две големи зали, които са с остарял, но запазен вид с паркет, дървена ламперия и гипсови орнаменти.
Още: Прокуратурата проверява черния списък с учители на "Възраждане", надигна се мощна вълна от реакции
Едната от тях представлява киносалон с подиум, орнаменти по тавана и текстилна облицовка на стените. На първия етаж се намират и петте гишета за прием на документи на консулската служби, санитарни помещения и склад. На същият етаж има и седем броя кабинети с паркет и гипсови орнаменти по тавана. Голяма част от стълбищните клетки са с мраморни стълби и каменни облицовъчни плочи. В част от сградата дограмата е сменена с нова, но вече износена, а в друга е със стара дограма. Стълбищната клетка към втория етаж е с дървена дограма. На втория етаж има кабинети, някои от тях с преходни стаи, както и други помещения, нуждаещи се от ремонт. В общо две стаи са констатирани таванни течове, а в едната – паднала мазилка от тавана. На втория етаж е разположен апартаментът на бившия генерален консул, както и жилищна част с други шест апартамента. Помещенията разполагат със санитарни възли, тераси, четири от тях - и с кухненски бокс. В подземната част на сградата има гараж, както и седем броя сервизни помещения, в които има стари електрически бойлери, неработеща вентилационна система, главно електрическо табло, както и сауна с три помещения.
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: Недоволство срещу изграждане на център за наркозависими във Варна
В югозападната част на имота има изграден подземен резервоар за дизелово гориво. Има също голям вътрешен двор, както и градинка със зеленчуци, лози и плодни дръвчета. Община Варна планира да ремонтира основно имота, като изгради детска градина с яслени групи. За целта е необходимо цялостно препроектиране на помещенията, пълно реновиране и строително-монтажни дейности с оглед предназначението на сградата вече за образователни нужди за деца.
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления
Преди да започне ремонтът, Общината планира да организира Ден на отворените врати, за да се даде възможност на гражданите да видят бившата дипломатическа сграда отвътре. Преди да бъде предоставена за детска градина, имаше и други идеи за използването на сградата. Едната беше имотът да се ползва за дейността на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков", на която не й достигат помещения и работна среда, а другата - да се предостави за ползване на Общинския съвет, тъй като общинските съветници и групите в Съвета имали остър недостиг на помещения, в които да осъществяват дейността си. Руското консулство във Варна е второто и последно – освен посолството на РФ в София, представителство на Русия, което затвори у нас след началото на войната в Украйна и обявяването ни за неприятелска страна от Путинския режим.