23 проекта за близо 20 млн. евро по Съвместна оперативна програма "Черноморски басейн" 2014-2020 година ще се реализират във Варна, Бургас и Стара Загора. Те са одобрени в рамките на първата покана за набиране на проектни предложения на програмата и в тях участват 20 български партньори. В ход е процес по сключване на договори на одобрените проектни предложения, веднага след което предстои стартирането им и тяхното реално изпълнение.
Най-много са одобрените проекти на организации от област Варна – общо 10 с бюджет от над 1,8 млн. евро. Сред тях са Асоциация на българските Черноморски общини, Черноморска мрежа на неправителствените организации, Икономически университет - Варна, Община Аврен, Сдружение "Агенция за икономическо развитие" и др.
От област Бургас общини и неправителствени организации участват в 6 проекта по програмата, като бюджетът на българските партньори е на стойност над 1,6 млн. евро. Сред тях са общините Бургас, Созопол и Малко Търново, Фондация "Виа Понтика", Сдружение "Съвет за развитие на туризъм в Община Несебър“, Сдружение "Зелена Странджа" и др.
От област Стара Загора 2 български партньори участват в 2 проекта по програмата, като бюджетът на българските партньори е на стойност близо 260 хил. евро. Проектите целят разработване на нови услуги и развитие на туризма на база богатото културно и историческо наследство, запазване на околната среда и природните ресурси.
Съвместната оперативна програма по Европейски инструмент за съседство "Черноморски басейн" 2014-2020 година е с общ бюджет близо 54 млн. евро. Териториалният ѝ обхват включва Североизточен и Югоизточен регион на България, Централна Македония, Източна Македония и Тракия в Гърция, югоизточен регион на Румъния, Турция с градовете, Истамбул, Текирдаг, Одрин, Къркларели, Коджаели, Сакария, Дюздже, Болу, Ялова, Зонгулдак, Карабюк, Бартън, Кастамону, Чанкири, Синоп, Самсун, Токат, Чорум, Амасия, Трабзон, Орду, Гиресун, Ризе, Артвин, Гюмюшхане. Държави-партньори на програмата са Армения, Грузия, Молдова и Украйна с Одеса, Николаев, Херсон, области Запорожие и Донецк, Крим и Севастопол.
Целта на програмата за сътрудничество, финансирана по Европейския инструмент за съседство, е да допринесе за подобряване на благосъстоянието на хората в регионите на Черноморския басейн чрез устойчив растеж и съвместно опазване на околната среда. Тя функционира чрез четири приоритета: "Съвместно насърчаване на бизнеса и предприемачеството в областта на туризма и културата", "Увеличаване на трансграничните възможности за търговия и модернизация на селското стопанство и свързаните сектори", "Подобряване на съвместния мониторинг по околна среда" и "Повишаване на осведомеността и съвместни действия за намаляване на речните и морски отпадъци".