С настъпването на пролетта все повече хора се стремят да прекарват колкото се може повече време сред природата. Със събуждането на природата обаче се развъждат и кърлежите.
Още: Засега няма да въвеждат грипна ваканция във Варна
Още: Незаконна мотописта изникна в защитената местност "Побити камъни" край Варна (СНИМКИ)
Затова не е изненадващо, че през последните седмици в редица градове се съобщава за бум на ухапани от насекомите. Един от тях е Варна, съобщава bTV. Статистиката показва, че за последните 2 седмици там има регистрирани повече от 60 случая на ухапвания, а както знаем в нередки случаи кърлежите са преносители на лаймска болест. Дори и тревните площи да са обработени, специалистите съветват хората да бъдат изключително внимателни през този период.
Какво да правим, ако ни ухапе кърлеж?
Още: Лекар: Ако имате кърлеж, направете това
Още: Разкриха високотехнологична наркооранжерия край Варна
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Снимка: iStock
При невзети мерки последствията наистина могат да бъдат сериозни. "Кърлежите пренасят две основни болести за България. Това са лаймската болест и марсилската треска, които са си сериозни заболявания. Понякога човек дори не знае. Чак след като посинее, разбира за какво става въпрос", обяснява пред bTV д-р Анка Баева, началник противоепидемичен контрол в РЗИ – Варна. За да се предпазим, експертите съветват: "Да се носят по-светли дрехи, особено чорапи и обувки, когато сме сред природата", коментира Баева.
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
В ефира на NOVA доц. Ангел Кунчев също коментира темата и даде ценни съвети при ухапване от кърлеж: "В голяма част от градовете общините вече направиха обработки на тревните площи. Много е важно редовното косене на трева. Не всяко ухапване значи, че непременно ще се заразим с лаймска болест. От началото на годината имаме 10 случая на зараза."
"Трябва да бъдем много внимателни, когато почистваме домашните любимци и сме били сред природата. Когато се приберем, е добре да огледаме тялото си, тъй като в повечето случаи в началото кърлежът се вижда добре, не е дълбоко впит и се сваля лесно. Колкото по-дълго престои в кожата, толкова повече се увеличава шансът да се заразим", пояснява Ангел Кунчев. По думите му, ако видим кърлежа още в началото, можем и сами да го извадим. "Зависи колко е впит. Понякога до 1-2 часа може да го свалим без особени усилия. Ако се намираме сред природата, трябва с ръкавица или найлон да се опитаме леко с поклащащи движения да го извадим цял", коментира доцентът.
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления