За случай на засечена радиация в отпадъци, внасяни в страната ни през пристанище "Варна – Запад" сигнализира потребител в социалните мрежи. Потребителят твърди, че "отпадъците са от Италия, които се внасят с кораби, имат договор за изгарянето им в един от заводите в Девня като гориво... Нооо, отдавна се знае, че пристигат често с нарушена опаковка, течащи, вонящи, а и до онзи ден, може би и преди това, с опасно съдържание". Всъщност става въпрос за жена, която разказва, че мъжът ѝ работи като докер и той е установил радиоактивността с гайгеров брояч. Жената добавя, че всички от смяната са наясно, но си мълчат, защото ги е страх за работата им.
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Actualno.com потърси информация какви чужди отпадъци внасяме, къде се изгарят, кой следи за тяхното съдържание, колко са случаите на засечени радиоактивни материали. С такива въпроси се обърнахме към Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), Министерството на околната среда и водите (МОСВ), пристанище "Варна – Запад", "Девня Цимент" АД и община Девня.
Отговорът от порта е, че в терминалите на "Пристанище Варна" ЕАД функционират радиационни сензори за нивосигнализиране, които са част от системата на ГД "Гранична полиция". В посочения период - преди около седмица, не са получени сигнали за отчетени данни над нормите.
От пристанището уточняват също, че при установяване на завишени радиационни нива се следва строга аварийна процедура, включваща изолиране на товара на обособена площадка, където сетрифицирано предприятие го обработва, неутрализира и утилизира за сметка на получателя/изпращача.
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
От порта казват още, че през последните 30 дни в Пристанищен терминал "Варна - Запад" не е обработван RDF товар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления
* (допълнено) В Агенцията за ядрено регулиране не е постъпвала информация за открити радиоактивни материали на пристанище "Варна – Запад", гласи официалният отговор на АЯР за Actualno.com. Съгласно действащото законодателство, при подобни случаи се задейства "Процедура за аварийно реагиране при разкриване на незаконен пренос на радиоактивни материали в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове на Република България", която е част от Националния план за защита при бедствия. Съгласно тази процедура товарът не се допуска на територията на страната.
Контролът върху вноса на отпадъци за горене в наши предприятия е извън рамките на контрола, осъществяван от АЯР, съгласно Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
Пред Actualno.com кметът на Девня Свилен Шитов обясни, че в "Девня Цимент" не горят отпадъци, а алтернативно гориво. Самият той през 2014 година също бил притеснен от информация, че ще се горят отпадъци в завода и отправил запитване до МОСВ. "Оказа се, че това е преработено и се използва като гориво. В България са доста фирмите, които ползват такива горива и разрешенията им са издадени от МОСВ", каза още той.
Още: Уволниха учителката, обвинена, че е затваряла деца от градината в шкаф
Още: Съдът във Варна образува над 40 дела срещу заповеди на кмета Благомир Коцев
Все още няма отговор на въпросите ни от МОСВ и "Девня Цимент". В момента, в който разполагаме с исканата информация, ще я публикуваме.