С приближаването на мразовитата зима ние все повече търсим домашната топлина и уют и се стараем да поддържаме високи температури в помещенията. Но когато дойде ред за сън, според експертните мнения е много по-полезно за организма ни да спим в студена стая, отколкото в горещини. Защо е така и какви са ползите от спането на студено, ще разгледаме в следващите редове.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Подобрява се качеството на съня
През целия ден телесната ни температура се променя. Обикновено е най-висока в късния следобед, а след това постепенно започва да се понижава с приближаването на нощта. Най-ниска е в минутите преди да се събудим, когато спим най-дълбоко. И тук се намесва студената стая - по този начин тялото ни се нагажда към нормалния си цикъл по-бързо и няма да се бори с охлаждането си, защото външната температура е твърде висока.
А добрият сън е изключително важен, за да функционира тялото ни правилно и безпроблемно. При комфортно спане в по-хладни помещения ние се предпазваме от редица негативни последици за здравето.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Дългото спане може да е опасно за здравето
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Анти-ейдж ефект
При много високи температури в стаята организмът ни понижава производството на мелатонин - хормон на съня, който има влияние и върху процесите на стареене. Когато спим в по-студена стая, производството на мелатонин си остава нормално, а така запазваме и свежия си, младежки вид за по-дълго време.
Положителен ефект при отслабване
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Както вече споменахме в горните редове, през нощта телесната ни температура е по-ниска, при което се намалява и производството на кортизол - хормона на стреса. Това всъщност е положителен ефект, тъй като в днешно време именно стресът и липсата на сън са главните причини да качваме килограми или да не можем да се отървем от излишните.
При по-ниски температури тялото ни произвежда “кафява мазнина” - по този начин изгаряме енергия, за да поддържаме тялото ни топло, когато се намираме на по-студени места.
Вредно ли е да спите на лявата си страна?
Докато “бялата мазнина” например има точно обратния ефект - трупа енергия, която когато се натрупа в организма, води до наднормено тегло, забавен метаболизъм и др.
Понижава се риска от диабет
Още една полза на спането в студена стая, е свързана с превенцията от диабет. Когато тялото ни преминава през различните цикли на съня, ниските температури в стаите спомагат за регулацията на инсулиновата чувствителност. А инсулинът е важен хормон, който отговаря за нивата на кръвната захар и предпазва от твърде резките им промени. Така се осъществява и превенцията от заболявания като диабет.