Почти всеки има мащерка в градината си, пространството около нея придобива пикантна топла миризма. Това растение има много полезни свойства поради съдържанието на много витамини и други вещества, полезни за човека. Мнозина приготвят тази билка вместо чай, разчитайки на полезните ефекти от нея.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Наистина ли е толкова полезна мащерката и кой не трябва да я пие. Флавоноидите, съдържащи се в мащерката, повишават имунитета, укрепват кръвоносните съдове, влияят благоприятно върху здравето на черния дроб и други органи.
Мащерката е известна като пикантно растение. Свежите му листа имат вкус на люти чушки, пресни билки или прах от изсушени растения се използват като подправка за сосове, напитки, маринати, супи, месни, рибни и зеленчукови ястия. Мащерката се използва и като лечебно растение поради богатия си витаминен състав. От тревата му се приготвят течни екстракти, настойки и отвари.
Кой трябва и кой НЕ трябва да пие чай от мащерка
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Мащерката съдържа тимол, борнеол, цинеол, феноли, карвакрол, флавоноиди, желязо, калций, калий, натрий, магнезий, фосфор, цинк и витамини от група B, A, C, E, K, R. Има и много основни масла.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
С особена терапевтична стойност са флавоноидите, които имат антиоксидантен ефект. Те подобряват имунитета, укрепват кръвоносните съдове, имат положителен ефект върху здравето на черния дроб и други органи.
Тази подправка трябва да се добавя към ястия за хора с бавно храносмилане. Мащерката стимулира апетита, подобрява храносмилането и до известна степен дезинфекцира храната. Най-много полезни вещества имат съцветията на мащерката в началото на цъфтежа.
Доказано е и активиращото действие на воден екстракт от мащерка върху ензима трипсин, който има противовъзпалително и противооточно действие.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
7 ползи от мащерката, за които не знаем
Затова мащерката се предписва при следните заболявания и проблеми:
· анемия;
· метеоризъм;
· диария;
· астма;
· бронхит;
· плеврит;
· стоматит;
· настинки;
· хелминтоза.
Според токсиколог мащерката е много полезна билка. Нейните свойства ви позволяват да пиете чай при различни заболявания: мащерката насърчава отхрачването и улеснява дишането, стимулира функциите на стомаха, а също така е противоглистно средство.
Историята с паразитите е особено актуална днес: първо хората експериментират с ястия от сурово месо и риба, а след това масово отиват в болница, за да премахнат паразитите.
От древни времена чаят от мащерка се използва за освежаване на дъха.
Също така при заболявания на пикочно-половата система мащерката се запарва, тъй като е и диуретик.
При нарушения на нервната система и дори алкохолизъм, мащерката се вари с мента, маточина, лайка и се пие преди лягане.
Мащерката също така укрепва имунната система и насърчава загубата на тегло: съдържа хранителни вещества и намалява апетита. Това обаче не означава, че не трябва да се храните правилно и да се откажете от физическата активност.
Вредите от мащерката за хора с тези проблеми са големи
Що се отнася до противопоказанията при употребата на мащерка, хората със сериозни заболявания на стомаха, както и бъбреците и черния дроб, бременни жени, хора със склонност към алергични реакции и деца под 3-годишна възраст не се препоръчват да пият чай от мащерка.