В последно време тебеширената боя е доста актуална и все повече хора се престрашават да я използват и да вдъхнат нов живот на старите си мебели. Плюсът на тази боя е, че може да се използва върху почти всякаква повърхност, нанася се лесно и е дълготрайна. Също така може да се прилагат различни похвати, за да се постигнат добри резултати.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Днес ще ви разкажем повече за техниката двуцветен дискрес метод или техника с добавяне и отнемане на боя. Има няколко лесни стъпки, които ако следвате, ще получите автентичен винтидж ефект.
Блогър изброи основните плюсове и минуси на тапетите и боята
Като за начало трябва да изберете цвят, с който искате да боядисате старата си мебел. Може да бъдете смели в избора си или да изберете по-пастелен и блед нюанс. Важното е да ви харесва и да се връзва на интериора. Колко боя ще отнемете впоследствие също е ваш избор. Разкриването на слой след слой боя от повърхността на стара мебел я кара да изглежда като нещо боядисано отдавна, но в същото време запазило добрия си външен вид.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Освен един основен цвят, трябва да изберете и втори, като изборът може да бъде всякакъв, важното е двата цвята да си подхождат. Може да вземете тестери и да пробвате върху някаква стара дъска или друга подходяща повърхност.
Съвети за нанасяне на тебеширена боя и постигане на винтидж ефект:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
1. Нанесете основния цвят боя, като използвате четка. Движете я във всички посоки, за да създадете текстура. Нека първият слой боя бъде по-дебел, за да може като отнемате от него да не прекалите и да стигнете до стария цвят.
2. След като нанесете основния тон, изчакайте го да изсъхне хубаво. Нанесете втория избран от вас цвят с нова четка. Този слой може да бъде по-тънък от първия, като това ще улесни шлайфането до основния тон.
3. След като и вторият слой изсъхне добре, нанесете слой вакса/восъчно покритие с кърпа, тампон или подходяща четка.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
4. Отстранете излишния восък с чиста кърпа от микрофибър.
5. След като восъкът е сух на допир, но все още не се е втвърдил, започнете да шкурите своята мебел с шкурка или абразивна гъба. Отстранете горния слой боя, за да се види малко от цвета на долния. Започнете шлайфането с по-едра шкурка и постепенно преминете към средна, а накрая завършете с фина. Изборът на шкурка или абразивна гъба зависи от мебелите, които ще обработвате и от това колко боя от първия слой искате да покажете. Ако се стремите към постигането на максимален винтидж ефект, наблегнете на шкуренето на ръбовете и ъглите, както и на областите, които при съответната мебел се изхабяват най-много с течение на годините.
6. След като приключите с шкуренето, нанесете последен слой вакса, за да запечатите боята.
7. Оставете восъкът да се втвърди напълно. В рамките на 6-24 часа той ще изсъхне на допир, но ще са му необходими около 2 седмици, за да се твърди. Ако използвате мебелите междувременно, бъдете внимателни при допир.