Нарушаването на взаимодействието на инсулина с тъканните клетки води до инсулинова резистентност, характерна за диабет тип 2. При това заболяване се препоръчва спазването на специална диета, която минимизира или изключва напълно определени храни. Въпреки това има храни, които са добри за здравето при диабет тип 2.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Проучване показа, че сминдухът, тревисто пикантно растение от семейство бобови, притежава това свойство. Изследователите помолили участниците в проучването да включат хляб, приготвен с брашно от сминдух, в диетата си за една седмица. След това консумирали обикновен пълнозърнест хляб в продължение на седмица още.
В същото време нивата на глюкоза и инсулин се измерват ежедневно четири часа след употребата на този продукт. В резултат се оказва, че при консумация на хляб със сминдух нивата на глюкоза и инсулин са по-близо до нормалните стойности. Това предполага, че добавянето на сминдух към диетата подобрява състоянието на хората с диабет тип 2, според проучване, резултатите от което са публикувани в Journal of Medicinal Food.
Учени от Швеция споделят и за полезните свойства на ечемика за диабетици. Тази зърнена култура не само помага за контролиране на апетита, но също така подобрява здравето на червата, намалява нивата на кръвната захар и риска от развитие на сърдечно-съдови болести.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
При диабет тип 2 е важно да се намалят някои храни и да се увеличат други. Например, установено е, че простите зърнени храни не само помагат за контролиране на апетита, но и подобряват здравето на червата, понижават нивата на кръвната захар и намаляват риска от заболявания на сърдечно-съдовата система.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ечемикът е богат на диетични фибри и магнезий, което го прави особено полезен за здравето на хората с диабет, съобщават изследователи от университета Лунд в Швеция. По време на експеримента всички участници били помолени да ядат хляб, приготвен от цял ечемик в продължение на три дни. Продуктът се консумирал за закуска, обяд и вечеря, като се следят нивата на кръвната захар 11-14 часа след хранене.
В резултат на това било установено, че в рамките на 14 часа доброволците имат подобрен метаболизъм, понижени нива на кръвната захар и подобрена инсулинова чувствителност на клетките. Изследователите са открили, че положителните ефекти се наблюдават, когато ечемичните фибри достигнат червата.
Според учените, ечемикът намалява хроничните възпаления в тялото, което помага да се предотврати развитието както на сърдечно-съдови заболявания, така и на диабет.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Непрекъснато високите нива на кръвната захар увеличават риска от сърдечни заболявания, бъбречни заболявания и загуба на зрение. Диетата играе важна роля за стабилизиране на глюкозата в организма.