Копривата е позната на всички ни, тъй като вероятно всички сме имали болезнена среща с нея. Въпреки тези неприятни спомени, понякога си струва да погледнем на нея с по-милостиво око, особено когато искаме да подкрепим състоянието на организма си на прага на лятото.
От копривата може да се прави сок, който е чудесен за прочистване на кръвта, помага за поддържане на кожата и косата млади, а също така може да помогне при анемия!
Още: Ползи от морската вода за тялото
Но това е само част от възможностите, които ни предлага сокът от коприва: можете да си го приготвите сами и да се насладите на свойствата му.
Какво ни предлага копривата?
Копривата не е просто обикновен плевел, който расте почти навсякъде: в горите, парковете, парцелите, канавките или поляните. Вярно е, че изсушените листа се използват за приготвяне на настойки, но младите листни издънки, които са в пълния си блясък през май и все още не са имали време да цъфнат, могат да бъдат основа за приготвяне на полезен сок! А ползите от пиенето му са безброй, тъй като може да помогне при:
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
- анемия,
- проблеми с пикочния мехур,
- акне,
- пърхот,
- косопад,
- язва,
- стомашни проблеми,
- чревни оплаквания,
- наличие на токсини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Защо копривата има такъв ефект? Тя дължи силата си на наличието на много ценни за здравето компоненти, сред които са: минерални соли, желязо, калций, витамини (К, С, А, група В), флавоноиди, танини, фитостероли и флавоноиди.
Чаят от коприва лекува, но КАКВО?
Самостоятелно събиране на реколтата
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Копривата може да се събира сама и да се прави на сок. Разбира се, важно е мястото, от което ще събираме ценната си суровина. То трябва да е чисто място, разположено далеч от промишлени предприятия или оживени пътища.
Важно е да се отбележи, че младите, листни издънки, които все още не са цъфнали, имат най-добри свойства. Най-подходящото време за плодоносно събиране е през април и май, като съцветията се появяват на растението по-късно - през юни. Това е твърде късно, за да се извлече най-доброто от копривата.
Не забравяйте да се снабдите с ръкавици - младата коприва, макар и по-малко от зрялата, изгаря ръцете ви!
Копривата трябва да се подготви предварително
Преди да се приготви сокът, копривата трябва да се подготви предварително. Първо я измийте добре, след това я попарете с вряла вода или я бланширайте и след това я затоплете в леденостудена вода. Тази процедура не трябва да се пропуска, защото тогава тази билка няма да се запари.
Какво ще се случи, ако редовно пиете чай от коприва
Сок от коприва: Рецепта:
Рецептата за сок от коприва е тривиална. Един килограм измита коприва трябва да се стрие и след това да се пресова през сокоизстисквачка или да се смели в блендер.
Ако се използва последният метод, сокът трябва да се филтрира през марля. Така приготвеният сок може да се излее в бутилка от тъмно стъкло и да се съхранява в хладилника.
Как да се използва сокът от коприва?
Количеството му не трябва да се предозира, тъй като дневната доза е само 20 ml.
Разбира се, сокът от коприва може да се разреди с вода или да се добави към други плодове, за да се промени специфичният вкус на отварата; може да се добави ананас, ябълка, киви или грейпфрут.