Соевите зърна всъщност се смятат за ефективни при гинекологични проблеми. Но за някои жени соята не е подходяща и може да навреди. Соевите продукти са полезни за женското здраве, но не са подходящи за всички жени. Соевите зърна и други продукти, направени от тях са богати на генистеин - а това вещество е известно с лечебния си ефект върху женското здраве.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Соята полезна или вредна е за женското здраве?
Храните на основата на соя помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, тъй като соята е богата на протеини, омега киселини, витамини от група В, фибри и др. Притесненията около соевите продукти се основаваха на мнението, че поради определени вещества, съдържащи се в соята, този продукт може да стимулира растежа на ракови клетки в млечната жлеза.
Ползите от соево мляко (ЧАСТ I)
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Но учените отбелязват, че соята, напротив, може да се използва като помощно средство за лечение на женски заболявания. Генистинът, който е богат на соя, напротив, помага за намаляване на риска от развитие на заболявания на гърдите и женските репродуктивни органи, тъй като предпазва от оксидативен стрес и има подобни химически структури на естрогените, женските полови хормони.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Соевите продукти обаче не са подходящи за жени с ендокринни заболявания. Тъй като генистинът дори в малки дози има страничен ефект при заболявания на щитовидната жлеза и други ендокринни проблеми. Това вещество (генистин) се използва и като хранителна добавка.
Какви са ползите от соевите продукти?
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Соята е особено популярна като алтернатива на месото. Самите соеви зърна се приготвят с други зеленчуци, често ферментирали, за да се насърчи още по-доброто усвояване на протеина от тях. Традиционните за азиатската кухня соево мляко, соев сос, тофу вече са твърдо установени в диетата на много европейци.
Вкусът на соята е почти неутрален, така че ядки, семена и подправки често се добавят към соевите продукти. Също така популярна е мисо пастата, която се прави чрез ферментация на соя, смесена с пшеница и ечемик - това повишава хранителната стойност. А соевите кълнове се използват като алтернатива на зимнината. Соята е добър източник на растителен протеин за жените; съдържа всички незаменими аминокиселини в достатъчно количество. Освен това осигурява фибри, витамини B1, B2, C и D и минерали като магнезий, фосфор и желязо.
Соята не съдържа холестерол или наситени мазнини, не предизвиква алергии, насърчава загуба на тегло; намалява риска от коронарна болест на сърцето, понижава кръвното налягане, подпомага функцията на щитовидната жлеза, подпомага функцията на репродуктивната система и намалява риска от рак на гърдата. Изследванията показват, че соята може да играе роля в предотвратяването на сърдечни заболявания, остеопороза и някои видове рак при жени след менопауза.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.