Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отопление с термопомпи – същност, свойства и характеристики

10 октомври 2021, 22:40 часа

Термопомпите са отличен вариант за осигуряване на топлина и уют у дома. Модерните термопомпи се отличава с високо ниво на сигурност, икономичност, ниски експлоатационни разходи, автоматичен контрол. Те са и екологично решение, щадящо околната среда и напълно безопасно за екосистемата. Това ги прави предпочитан избор в ЕС, като новото строителство там обикновено е съпроводено с инсталиране на термопомпи в сградите. Първоначалната инвестиция е голяма, но след това потребителите се наслаждават на енергийна ефективност, дълъг експлоатационен живот, ниски сметки. Термопомпите не се нуждаят и от консумативи или специална поддръжка, което също пести средства.

Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина

Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете

Същност на термопомпите

Термопомпите са машини, извършващи механична работа и прехвърлящи количество топлина, свързани в дома с радиатори, подово отопление, бойлери, конвектори и други, с цел отоплението или охлаждането  на пространствата и/или подгряване на водата. Намират все по-широко приложение при отоплението на съвременния дом, тъй като позволяват бързо достигане в помещенията на търсената температура. Това ги прави удачни и за площи, които не се отопляват непрекъснато (като например вила, която се посещава или обитава по-рядко), тъй като съумяват бързо да затоплят стаите и да осигурят нужния комфорт. Подходящи са както за апартамента, така и за къщата, за помещения с всякакви размери и предназначение, но най-често се инсталират в еднофамилни и многофамилни къщи, жилищни кооперации, обществени сгради.

Видове термопомпи и техните свойства

Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Термопомпите могат да работят двупосочно – да прехвърлят топлина от първия топлообменник към втория или обратното. Така те затоплят или изстудяват средата, която е необходимо да се климатизира. Позволяват и отопление, и охлаждане на средата в зависимост от нуждите. Термопомпите биват:

  • Въздух-вода – използва топлинната енергия от въздуха. Не се влияе от специфика на жилището или двора, но е зависима от атмосферните условия и енергийната ѝ ефективност зависи от температурата навън. Този вид термопомпа е най-масово инсталираният и употребяваният.
  • Вода-вода – използва топлинната енергия от подземните води, където температурата е винаги положителна и постоянна за разлика от тази на въздуха у нас през зимните месеци. Рядко обаче се използва подобна термопомпа в страната ни, тъй като изисква геотермални проучвания.
  • Земя-вода – използва топлината от земята. Високоефективна е, съумява да намали с до 80% месечната сметка за електроенергия.

Термопомпите позволяват не само затопляне и охлаждане, но и пречистване на въздуха. Отоплението на дърва или гориво води до фини прахови частици, способни да навредят на белодробното здраве, докато отоплението или охлаждането с термопомпа води до чист въздух и е удачно решение за страдащите от дихателни алергии и астма. Едновременно с качеството на въздуха, термопомпата контролира и влажността му. Идеално замества климатика през лятото, позволявайки да имате с една термопомпа множество уреди – за отопление, за топла вода, за охлаждане

Един от най-големите плюсове на термопомпите е тяхната икономичност. Замяната на наличното в един дом отопление на ток с термопомпа ще доведе до 75-80% икономия и намаляване на сметката за електроенергия, което е значително понижение. В сравнение с дървата и въглищата отоплението с термопомпа е до 4 пъти по икономично и намалява разходите на домакинството за отопление през зимния сезон до 4 пъти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес