Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отопление и охлаждане - видове термопомпи

11 октомври 2021, 08:40 часа

Термопомпите са екологично и изгодно решение, позволяващо отопление, охлаждане на помещенията и подгряване на водата с нисък разход на електроенергия. Високото първоначално вложение бързо се оправдава и покрива от намалението в месечните сметки за електроенергия с до 80%. Съществуват различни видове термопомпи според това от какъв източник използват топлината.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Видове термопомпи

1. Въздушни термопомпи

  • Термопомпи въздух-въздух. На този принцип работи климатикът. Той е със сравнително ниска цена, сравнена с други видове термопомпи, но не е толкова енергийно ефективен, колкото тях. Други достатъци при него са шумът, който е неизбежен, както и че не затопля толкова равномерно помещението, колко би очаквал и желал потребителят.
  • Термопомпи въздух-вода. При този тип вентилаторна секция (за външен въздух) е свързана с вътрешна инсталация – парно. Вътрешните тела могат да бъдат и радиатори, конвектори и други. Предимствата и недостатъците са еквивалентни с тези на климатиците

2. Водни термопомпи.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Цената им е много по-висока от тази на въздушните, но спестяват и в пъти повече енергия. Инсталацията им също е по-сложна и се нуждаете от мнението на професионалисти и специалисти, преди да вземете решение за закупуването им. Ефективността им достига цели 400%, с което те се нареждат сред най-ефективните средства за отопление и охлаждане. Делят се на:

  • Термопомпи вода-вода (хидротермални). При тях се използва топлината от подпочвените води. Те са със сравнително висока и постоянна температура – 8-12 градуса, което прави този вид термопомпи изключително икономични и енергоспестяващи, изгодни и с висок коефициент на енергийна ефективност. Потребителите, избрали този вид отопление, трябва да имат предвид, че са необходими средства за геоложко проучване, сондажи, намиране на подпочвена вода, които костват допълнителни разходи, за да може да бъде инсталирана този вид термопомпа. Необходима е и вътрешна инсталация – тръби, парно – предаватели, с които да се извършва отоплението. Те също костват немалко средства Вътрешните тела освен радиатори могат да бъдат също лири, конвектори и др. Предимствата са свързани с ниския разход на енергия, липсата на необходимост от поддръжка, профилактика, консумативи и осигуряването на оптимална температура в помещенията през зимата с минимален разход. През лятото съумяват да охлаждат, без да е нужна изобщо електроенергия, използвайки само температурата на подпочвените води.
  • Термопомпи вода-въздух. При тези модели се използва топлината от подпочвените води и има вентилаторна секция за вътрешен въздух. Необходими са сондаж и въздухопроводи, които изискват много място – това е основния недостатък при този вид термопомпи. Подобно на останалите са икономични и енергоспестяващи. Високо ефективни са, като новите модели достигат между 250 и 400% ефективност. При термопомпите вода-въздух има нулеви вредни емисии CO₂, с което допринасят за намаляване на негативното въздействие върху околната среда. Подходящи са както при ново строителство, така и при реновиране и подмяна на стара отоплителна система. Ефективността им леко се потиска от твърде ниските температури на въздуха – при минус 20 грасука, както и при несанирани сгради или такива със стара и компрометирана дограма

3. Инверторни сплит системи

Отличава се с икономичност, бързо охлаждане и отопляване, по-добрите модели съумяват да работят ефективно и дори при външна температура под -20 градуса. Енергийно ефективно решение за отопление през зимата и охлаждане през лятото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес