Мигрената е доста често срещан вид главоболие. Отличителна черта е, че обикновено е невъзможно да се определят причините за главоболието: няма наранявания или сътресения, няма остри мозъчно-съдови инциденти, няма повишено кръвно налягане и няма данни за тумори. Просто в един момент, в отговор на стимул (остър звук или миризма, светлина, емоционален стрес, дори болезнен спомен), главоболието започва да боли.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Човек, страдащ от мигрена, почти напълно губи работоспособността си по време на атака, тъй като не може да се концентрира дълго време (мъчителната болка постоянно се разсейва). Обикновено пристъпът продължава няколко часа, но в някои случаи може да продължи един ден или болката се появява повече от 15 дни в месеца (в този случай говорим за хронична мигрена). Извън пристъпа състоянието на човека е абсолютно нормално и никакви признаци не показват склонност към главоболие.
Причини, поради които може да се развие главоболие (мигрена).
Причините за мигрена са наистина неизвестни, но доминиращите теории за заболяването говорят за внезапно прекъсване на съдовия отговор към CO2 (спазъм и неравномерно разширяване) и серотонинов дисметаболизъм. Има и наследствена склонност към главоболие.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Как да избегнем мигрената, преди да се появи
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Рисковите фактори, които могат да предизвикат мигренозен пристъп, включват:
· емоционално пренапрежение (остър стрес),
· реакция на промяна на времето или пристигане в различна климатична зона,
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
· физическо претоварване,
· дълъг престой в задушна стая,
· силен глад (рядко жажда),
· хронична липса на сън или внезапен излишък на сън,
· ПМС, прием на хормонални лекарства,
· пиене на алкохол (особено газирани алкохолни напитки и пенливи вина),
· внезапно спиране на кофеина,
· реакция към определени храни (цитрусови плодове, шоколад, ядки) или миризми (технически).
Известно е също, че към мигрена са склонни хора с астеничен тип нервна система, страдащи от вегетативно-съдова дистония, емоционално лабилни и с „фина психическа организация“, т.е. лесно обидчиви, тревожни, склонни към неврози и панически атаки.
Видове мигрена и симптоми на нейното развитие
В медицината има 4 вида мигрена:
1. класическа мигрена с аура
2. мигрена без аура
3. офталмологичен (офталмологичен)
4. хемиплегичен (придружен от мускулна слабост на половината тяло).
Класическата мигренозна атака започва с предшественици, когато настроението на пациента внезапно се влоши, физическата активност се увеличава неоправдано или апетитът се пробужда. Следва фаза на аурата, която продължава до половин час и е придружена от неадекватни на ситуацията усещания (проблясъци на цвят пред очите, неприятна миризма, странен вкус в устата, изтръпване на кожата). След това се развива самото главоболие, което обикновено продължава няколко часа.
Атаката завършва с фаза на завършване, придружена от депресивно състояние и обща слабост. Тогава човекът отново става активен и весел, сякаш изобщо не е имало атака. Можете да прочетете повече за симптомите на мигрена и как да я диагностицирате тук.
Ефективни средства за борба с мигрена и безсъние
Ето кога е много рискова за нас?
Самото заболяване не е опасно, тъй като не води до нарушения във функционирането или структурата на нервната система. Въпреки това, ако пристъпите се появят твърде често или за дълго време, можем да говорим за хронична мигрена, която значително намалява качеството на живот на човека и нарушава неговата социална активност, той не може да посещава работа и т.н. Мигрената също може да има усложнения.
Мигренозен статус
Ако пристъпът продължава повече от три дни или пристъпите се появяват твърде често (с прекъсване от ден или по-малко) и продължават повече от 4-6 часа, придружени с повръщане и конвулсии, състоянието се нарича статусна мигрена (по аналогия на епилептичния статус ). Това състояние изисква спешна хоспитализация.
Мигренозен инсулт
"Катастрофална" форма на мигрена. По време на мигренозен пристъп симптомите на инсулт се появяват и изчезват. КТ записва промени в мозъка, характерни за исхемичен инсулт.
Устойчива аура
Пациентът изпитва нарушения във функционирането на сетивните органи в продължение на няколко дни (зрителни ефекти, обонятелни халюцинации, "настръхване" по кожата), което показва продължителна мозъчна хипоксия. Не се случва мозъчен инфаркт и смърт на нервните клетки, но храненето на мозъка страда, което също се отразява негативно на нервното здраве на човека.
Епилептичен припадък
Пристъпите на епилепсия и мигрена имат сходна структура: предупредителни знаци, аура и др. Тези две заболявания често вървят заедно, мигрената може да действа като предвестник на епилептичен припадък или да го провокира.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.