Картофеният сок е силно алкален и неутрализира киселинността на стомаха по същия начин като антиацидните лекарства, които успокояват възпалението в храносмилателната система.
Затова картофеният сок може да се използва за облекчаване на усещането за парене при лечение на киселини, гастрит или стомашни язви.
Д-р Татяна Занин ни разказва за неговите предимства.
Въпреки че пиенето на картофен сок, както и редовният прием на антиациди не са средства за окончателно излекуване на причината за киселини и парене, това е добър вариант на природно средство за облекчаване на дискомфорта от гастрит.
Какви са ползите от картофения сок?
Картофеният сок може да се използва в следните казуси:
- гастрит;
- стомашна язва;
- усещане за парене в стомаха;
- гастроезофагеален рефлукс;
- киселини в стомаха;
- лошо храносмилане.
Сокът от сурови картофи намалява възпаленията в стомашно-чревния тракт и облекчава симптомите на запек, подуване на корема и чревни спазми.
Какво ще се случи с кръвната ви захар, ако пиете сок от картофи
Сокът от картофи е полезен също и за кожата, тъй като помага да я поддържате хидратирана и блестяща, предотвратява образуването на тъмни петна и бръчки, както и улеснява заздравяването й в случаи на изгаряния и обриви. Тези ползи се дължат на факта, че картофеният сок съдържа съединения като азелаинова киселина, витамин С и антиокислители.
Как се приготвя сок от картофи?
Картофен сок може да се приготвя ежедневно, със сурови, обелени и добре измити картофи. Важно е да избягвате използването на картофи с тъмни петна, зеленикав цвят или които имат кълнове.
Начин на приготвяне: обелете картофите, поставете ги в блендер или миксер и пасирайте. Добавете малко вода, за да стане сокът по-течен и лесен за пиене.
Друг начин за приготвяне на сок от картофи е да прекарате съставките през центрофуга. След това го прецедете и изпийте неподсладен. Той може да се консумира веднъж на ден и желателно 30 минути преди закуска.
Също така е важно да поддържате здравословна диета, като предпочитате лесно смилаеми храни, зеленчуци и плодове: например, варени моркови, броколи или ябълки, особено при остри пристъпи на киселини. Освен това трябва да избягвате храни, богати на мазнини: тлъсто месо, пържени храни, безалкохолни напитки, кафе, зелен или черен чай, солени закуски, бисквити и пикантни храни. Те са склонни да остават в стомаха по-дълго, предизвикват и стомашни дразнения.
Учени: Започнете да пиете сок от картофи и вижте какво ще се случи с тялото ви
Възможни странични ефекти
Когато се приема в по-големи количества от препоръчаните, картофеният сок може да причини нежелани реакции като диария, стомашна болка или гадене.
Също така, картофите може да увеличат степента на захар в кръвта и да причинят дисбаланс, особено при хора с диабет. Затова картофеният сок трябва да се използва с повишено внимание от диабетици.
Ето и една полезна, здравословна и витаминозна рецепта за зеленчукова салата с картофи.
Пълнени картофи със зеленчуци
Съставки: 2 големи картофа, 1 с. л. зехтин, 2 с. л. нарязани сварени броколи, 1 с. л. нарязан варен морков, 1 с. л. нарязан сварен зелен фасул, 1 ч. л. пресен босилек, черен пипер на вкус, 3 с. л. извара, 1 с. л. настърган пармезан, 1 щ. сол.
Как се готви?
Без да белите картофите, ги измивате, подсушавате и ги надупчвате с вилица. Поставяте ги в чиния и ги задушавате в микровълновата 15 минути. Смесвате в керамична купа солта, босилека, изварата и черния пипер. След като картофите се охладят, ги режете наполовина по дължина, отваряте ги и отстранявате половината пулпа с лъжица. Пълните ги с пласт овкусена извара, добавяте сварените зеленчуци и завършвате отново с извара. Поръсвате ги с пармезан, леко запичате отново в микровълновата за още 2-3 минути и сервирате!
Внимание! Статията е само за информация. По въпросите в нея се допитвайте до професионален диетолог!