Никой не може да оспори факта, че зеленчуците, които отглеждаме в домашни условия, са най-полезни. Те са изцяло лишени от вредните за организма ни пестициди и нитрати. Лошата новина е, че невинаги реколтата е толкова добра, колкото са били първоначалните ни очаквания.
Още: Чай от розмарин: Защо е толкова полезен?
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 10 май /валутен калкулатор/
Някъде грешим, но къде ли?
Вредителите и болестите са най-често срещаното явление. Те са основната причина да загубим голяма част от реколтата и да се задоволим с малкото, което ни е останало. Патладжаните и чушките, като че ли са най-засегнати. Те често страдат от гъбички и различни вирусни заболявания. Каквото и да правим, нещо някъде пропускаме.
Ето ги и съветите, свързани с отглеждането на патладжани и чушки:
Още: Перфектните стайни растения за вашата кухня
Още: В коя част на двора най-често се крият змиите
• Избор на семена
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 9 май /валутен калкулатор/
Още: Безпрахово циклене на паркет - всичко, което трябва да знаете
Ако искате да се лишите от болести, най-добре заложете единствено на здрави семена. Внимателно ги сортирайте, така че да сте сигурни, че сте направили онова, което се изисква от вас. За предпочитане е да ги подържите на слънце известно време. 2- 3 дни е напълно достатъчно.
Жълти или червени камби: каква е разликата?
• Разтвор за семената
Още: Тази кухненска съставка премахва веднага петна от трева
Още: 3 ферментирали напитки, които помагат за отслабване
Преди да засеете семената, пригответе един разтвор, в който да ги държите близо час. Нужни са ви 100 мл вода и 25 грама пресован чесън. След като се накиснат, изплакнете ги и ги оставете да изсъхнат под лъчите на слънцето.
• Сменяйте мястото им всяка година
Ако искате накрая добивът да е добър и да знаете, че вложените време, усилия и труд са си стрували, задължително сменяйте мястото на културите всяка година.
• Разравяйте почвата
Когато разравяте почвата, вие позволявате на слънчевите лъчи да достигнат до по-дълбоките й слоеве. По този начин дезинфекцирате самата почва и осигурявате по-добра среда за отглеждането на вашите зеленчуци.
Ето как да си отгледате слънчоглед в саксия
• Бракувайте разсада
Когато забележите, че някои корени са болни, не се опитвайте да ги лекувате. Бракувайте ги. Едно здраво растение много по-рядко бива атакувано от вредителите.
Това ще ви помогне да отглеждате здрави и вкусни патладжани и чушки, които да похапвате до насита!