Дрянът се счита за много полезен за човека. Влияе благоприятно на обмяната на веществата в организма, възбужда апетита. Бета-каротинът, на който е богат червения дрян, укрепва зрението и очните съдове. Пектинът предотвратява навлизането на токсични вещества в тялото, неутрализира вредното действие на канцерогените и подпомага работата на стомашно-чревния тракт.
При редовна употреба дрянът предотвратява отлагането на соли в ставите, осигурява пълното функциониране на мускулите, повишава защитните функции на организма, подобрява имунитета, участва в обновяването на клетките, подмладява организма.
Дрянът е полезен за мъжете, които искат да повишат сексуалното си желание. Плодовете на това растение се считат за афродизиак. Дрянът е полезен за мъжете със своите тонизиращи свойства, позволява ви бързо да възстановите емоционалното състояние и мускулната структура на тялото.
Ползи за стомашно-чревния тракт
Дрянът влияе върху благосъстоянието, по-специално върху състоянието на храносмилателната система. Сред най-значимите ползи е премахването на неприятните симптоми на хемороиди, запек и други стомашни неразположения.
Костилките на дряна съдържат специални масла, които спомагат за укрепване на храносмилателния тракт. Витамините, които съставляват пулпата, се абсорбират бързо и са полезни на всяка възраст.
Ползи за кръвта и сърдечно-съдовата система
Дрянът помага за ускоряване на метаболитните процеси, което неминуемо води до възстановяване на сърдечно-съдовата система. Витамините в състава укрепват стените на кръвоносните съдове и в резултат на това се намалява натоварването на цялата система.
Благодарение на дряна нивото на глюкозата в кръвта намалява, което се отразява на съпътстващи заболявания като диабет. Комплексният ефект при лечението на сърдечно-съдовата система е важен, дори необходим.
Ползи за имунитета
Дрянът помага на отслабен организъм, възстановяването е по-бързо, ако болестта вече се е проявила.
Ето защо дренките са използвани в народната медицина още от древността
Ползи за мускулите и ставите
Друго свойство на дряна е укрепването на мускулатурата и премахването на проблеми със ставите. Дрянът отдавна се използва за лечение на ревматизъм. Тинктурата от дрян може да облекчи болката, главоболието и дискомфорта в мускулите след дълги тренировки или тежки физически натоварвания.
Дрянът вреди ли на здравето
Дрянът е тоник, така че е противопоказано да се използва преди лягане. Това може да причини безсъние и нарушаване на нервната система на тялото. Не се препоръчва за хора със запек. Поради високото съдържание на киселина дрянът има редица противопоказания при обостряне на стомашна язва, гастрит и други заболявания.
Дрянът съдържа много ценни за нашето здраве. И какви са тези вещества?
Витамин С
През зимата количеството на този витамин в храната прогресивно намалява, така че до края на зимата може да изпитаме недостиг на витамин С в храната и да станем по-податливи на настинки и други инфекциозни заболявания. А съдържанието на витамин С в 100 г дрян е равно на дневната норма и това е отлична витаминна подкрепа.
Витамин С и рутин.
Те са необходими при повишена съдова чупливост, чести синини, разширени вени, с повишено ниво на общо възпаление.
Витамин С и желязо
Тази комбинация увеличава максимално усвояването на желязото от стомаха в кръвта и е незаменима при анемия (анемия = нисък хемоглобин в кръвта поради липса на желязо в организма, което често се среща при жените).
Можем да постигнем максимален ефект при анемия, като използваме дрян за приготвяне на шейкове или смутита.