Вероятно ви е известно, че сокът от грейпфрут е богат на витамин С. Щедрото количество от витамина, подпомагащ имунната система и играещ ролята на профилактично средство в сезона на вирусите и грипа, обаче далеч не е единственото ценно качество на грейпфрута. Здравословните му ползи са много повече, като не бива да пренебрегваме и благотворното влияние на сока от грейпфрут на гладно. Плодът и сокът от него доказано повлияват благотворно редица проблеми със здравето.
Ползи от приема на сока от грейпфрут на гладно
Сред най-значимите за организма ползи от консумацията на сок от плода са:
1. Здраво сърце
Сокът от цитрусовия плод е богат на фибри и се грижи за здравето на сърдечно-съдовата система, намаля възпалението и поддържа кръвното налягане в нормални граници.
Кога сокът от грейпфрут става смъртоносен?
2. Грижа за стомашно-чревния тракт
Фибрите в плода са полезни и за стомаха, и червата, поддържайки баланса им, а както е известно вече значима част от имунната система на организма се намира именно там. Така приемът на сок от плода, подпомагайки нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт, помага и за поддържане на цялостното здраве.
3. Намаляване на нивата на холестерол в кръвта
Системният прием на грейпфрут и сок от плода помага да се редуцират високите нива на лошия холестерол в кръвта, а това е отличен начин за профилактика на редица заболявания.
4. Осигуряване на организма на оптимални количества витамин А
За разлика от редица други цитруси този плод доставя на тялото и значителни количества витамин А. Сокът от 2-3 плода ви осигурява цялото нужно количество от витамина за деня.
Как да ядем грейпфрут, за да отслабнем?
Кое е по-полезно – сокът или плодът? Недостатъци на сока от грейпфрут на гладно
Сред малкото недостатъци на сока от грейпфрут е този, че съдържа повече захар от плода и по-малко фибри, но останалите ценни качества нямат съществени разлики независимо дали хапваме плода, или си приготвяме от него прясно изцеден сок. Друг риск, свързан с прием на сок на гладно, е, че съдържа киселини, които могат да раздразнят стомаха при гастрит, язва и други сходни здравословни проблеми, както това прави лимонът. Ако страдате от киселини, от ГЕРБ или от афти, възпалителни процеси, ранички и прочие в устната кухина, избягвайте да приемате сок не само от грейпфрут, но като цяло от всички цитрусови плодове.
Ерозията на зъбния емайл е друга грижа, която грейпфрутът създава, както впрочем е и при другите цитрусови плодове. Отпивайте със сламка и изплакнете устата добре след консумация.
Какво се случва с тялото ви, ако ядете грейпфрут всеки ден
Проблем, свързан с консумацията на сока или плода, могат да имат пациенти, страдащи от определени хронични заболявания и приемащи ежедневно медикаменти за тях, тъй като грейпфрутът може да намали или увеличи действието на някои лекарства, както и да им попречи да си свършат работата. Грейпфрутът може да блокира ензим, който играе значима и ключова роля за разграждането на лекарствата в организма. Ако този ензим е блокиран, твърде големи дози от някои лекарства могат да се натрупат в кръвта. Така например, ако приемате нифедипин следва да стоите далеч от грейпфрута във всичките му форми.
При какви други проблеми може да разчитате на сока от грейпфрут на гладно?
Ако имате проблем с килограмите и се стремите да отслабнете, замествайки закуската със сока на 1 грейпфрут по-бързо ще постигнете целта. Съдържа малко калории, но много витамини, ще ви хидратира, събуди, ще освежи ума и тялото и ще ви засити, помагайки ви да изкарате до обяд без храна. Така сокът от плода ви помага в борбата с наднорменото тегло и става ваш съюзник по пътя към тънката талия.
Статията има само информативен характер и не замества консултация със специалист.