Макар билките често да са подценявани и смятани за ненаучен метод, над една трета от съвременните медикаменти са получени пряко или косвено тъкмо от растения, микроорганизми и животни.
Учени от калифорнийския институт за изследователския „Скрипс“ установяват, че химикал в кората на Бялата магнолия (Galbulimima belgraveana) има психотропен ефект и може да помогне при лечението на депресия и тревожност. Дървото расте само в тропическите гори на Папуа Нова Гвинея и Северна Австралия, където коренното население отдавна го използва като лечебно средство срещу болки и температура.
Това показва, че новата терапевтика все още крие тайни за западната медицина. Има традиционни лекарства, които все още чакат да бъдат проучени — казва ръководителят на изследването проф. Райън Шенви.
Кадифеният боб (Mucuna pruriens) се използва в аюрведична медицина над три хилядолетия. Древни текстове разказват, че лечители са използвали неговите екстракти, за да намалят тремора на пациентите и да овладеят болестта, известна днес като Паркинсон. Изследванията показват, че кадифеният боб съдържа съставка, наречена леводопа, което е лекарството, прилагано днес за лечение на тази болест. Леводопа помага за спиране на тремора - тя увеличава допаминовите сигнали към мозъка, които контролират движението.