Лабораторните изследвания са едни от най-използваните и с добри резултати методи в помощ на лекарите при поставяне на диагноза. Поради тази причина е необходимо да се вземат всички предпазни мерки, които трябва да се спазват надлежно, за да се гарантира, че вашето изследване възможно най-реално отразява действителното състояние на организма ви.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Ето какво разяснява д-р Маркуш Козловски.
Има няколко фактора, които трябва да се вземат предвид при извършване на кръвни изследвани. Важно е преди това да си изясните всички съмнения с вашия лекар или с лабораторните специалисти. Времето на гладуване, употребата на лекарства, почивката, консумацията на алкохолни напитки, физическите упражнения са аспекти, които могат да променят вашите резултати.
Какво може да стори пушенето с вашия организъм?
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Цигарите, както вече знаем, вкарват множество токсични вещества в организма и причиняват много промени в него. Включително изменения в кръвообръщението и дишането. Никотинът, който е една от основните негативни съставки на цигарите, е главният елемент, когато става дума за променено кръвообръщение. Други проблеми, които пушенето може да причини са:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
- хронични обструктивни респираторни заболявания като бронхит и ефизем;
– сърдечно-съдови заболявания като инфаркт и стенокардия;
– рак, предимно на белите дробове;
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
– усложнения на бременността;
– сексуална импотентност.
Какви тестове могат да бъдат повлияни от тютюнопушенето?
Не трябва да пушите поне един ден преди да си правите изследвания за:
– тромбоцитна агрегация;
– гликемична крива;
– тестове за дихателни упражнения.
Лекар: Това са най-важните показатели, които трябва да следите при кръвни изследвания
Цигарите могат да повишат концентрацията на хемоглобина, количеството на червените кръвни клетки, белите кръвни клетки и средния корпускуларен обем, както и да намалят добрия холестерол и да повишат нивата на адреналин и алдостерон.
Не е нужно да сте лекар или здравен специалист, за да знаете, че никога не трябва да пушите – не само преди медицински тестове и изследвания. Тютюнът е вреден при всякакви обстоятелства, той променя метаболизма ви към по-лошо, засяга целия ви организъм. Влияе непосредствено и пряко върху показателите на кожата, белодробния капацитет и дори кръвното налягане.
Въобще, е най-добре да изхвърлите идеята за тютюна от живота си. Ясно е, че такова вредно вещество, което влияе толкова много върху функционирането на нашето тяло и силно уврежда здравето ни, е вредно също и като променя резултатите от лабораторните изследвания.
Лекари: Не правете това преди кръвни изследвания, променят резултатите
За да имат желания ефект и да дадат верни резултати, тези изследвания трябва да изобразят възможно най-точно функционирането на тялото ви, състоянието на организма и веществата, които преминават през него ежедневно. Разбира се, ако имате вредния навик да сте пушач, това ваше нещастно състояние е част от ежедневната ви функционалност и е добре то да бъде изобразено правилно в прегледите и изследванията, които провеждате в лабораторията по клинична патология. Проблемът е, че пушенето може да „замаскира“ резултата при пушачите - но изпушеният тютюн също пречи на други показатели и вещества, които трябва да бъдат анализирани и открити по време на лабораторния анализ.
Ако ще извършвате, например, изследвания за тромбоцитна агрегация, гликемични криви или ергометрични тестове, димът, който вкарвате в дробовете си непосредствено преди това, ще повлияе на достоверното отчитане на резултатите, които ще бъдат анализирани.
Ето защо, пушенето винаги е вредно – и пречи даже за правилната оценка на вашето здраве.
Внимание! Статията е предназначена само за предоставяне на информация и не дава медицински упътвания. Търсете винаги медик-специалист!