Когато се сблъскате с това, неволно мислите за това колко време ще мине болестта и как да го лекувате.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Колко време продължава лечението на ечемик върху или под окото?
Ечемикът е неприятен, защото причинява внезапно зачервяване, болка и подуване на окото с последваща поява на гнойна пъпка. Всичко това може да бъде придружено от повишена температура, сълзене.
Появява се ечемикът неочаквано и по правило в най-неподходящия момент. Причините за изникването му са няколко:
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
- бактериална (стафилококова) инфекция;
- кожни акари (демодекс);
- слаб имунитет или заболяване;
- захарен диабет;
- други възпалителни процеси на клепачите;
- лоша хигиена.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Полезни ли са наистина солните лампи? Трябва да знаете това!
Ето как да премахнете ечемик от окото с домашни средства
Каквато и да е причината се появата на пустули - много неприятен симптом. И той преминава при правилно лечение за 7-8 дни след развитието на заболяването.
Случва се болката и отокът да продължат малко по-дълго. Защо ечемикът по окото не изчезва? Може би лечението не е съвсем правилно или не се спазва основна хигиена на очите. В такива случаи заболяването продължава 10-15 дни или дори се налага хоспитализация.
Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем
Още: 6 причини да осигурите работно облекло за служителите си
Ако все пак страдате от такова заболяване, не трябва да отлагате посещението при офталмолог. Само квалифициран специалист ще постави правилна диагноза и ще предпише курс на лечение, максимално облекчаващ състоянието на пациента.
Как да излекуваме ечемика?
Какво да направите, ако се е образувала гнойна пъпка и няма възможност да потърсите помощ? В такава ситуация ще ви помогнат народните методи за лечение на ечемик в домашни условия.
1. Нагряване. Сварено яйце или затоплена сол в торбичка е първата стъпка за лечение на заболяването. Без да засягате областта на очите, прилагайте "суха" топлина върху засегнатия участък - това ще ускори съзряването на гнойната пъпка.
2. Смесете 1 ч.л. течен мед и 1 ч.л. брашно. Направете плоска питка и нанесете за една нощ върху ечемика, като го фиксирате.
3. Ако ечемикът не се намира близо до ръба на окото, можете да го разтриете с памучна пръчица, напоена със сок от чесън. Тази процедура трябва да се извършва много внимателно, за да не предизвика дразнене на лигавицата. Този метод е по-добре да не се прилага при деца.
4. За облекчаване на неприятните симптоми при децата можете да използвате сок от алое. Разрежете листото, поставете го за 2 часа на студено, след това изстискайте сока и намажете с него възпаленото място.
И, разбира се, не забравяйте за личната хигиена: мийте ръцете си по-често, не докосвайте излишно очите си. Тези прости мерки ще ви предпазят от изненада в най-неподходящия момент.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.