Двата най-важни фактора, които определят колко мед от един кошер ще получи пчеларят, са броят на пчелите в кошера и колко от тях събират нектар, който след това преработват в мед.
За да се изчисли броят на пчелите, обикновено се използва или претегляне (като се отдели масата на кошера от масата на пчелите), или броене колко пчели би трябвало да съответстват на броя клетки във всички пити. Ще използваме втория метод.
В 1 рамка с пчелна пита има около 1.15 хил. килийки, а като се имат предвид двете страни - общо 2.3 хил. Толкова пчели могат да се поберат върху 1 рамка едновременно. Ако броят на рамките в 1 магазин е 12, а общият брой на магазините в кошера е, да речем, 3 - то се получават 82.8 хиляди пчели. Това число е потенциалният максимум, който може да поеме един кошер с описаните параметри в пика на функциониране (който е в началото на медосбора). Обаче не всички пчели участват в събирането на нектар. Значителна част (до 50%) са заети със спомагателна работа: отглеждане и грижи за младите пчели, почистване на кошера, събиране на вода (ако не е достатъчно за нуждите на кошера); отчита се наличие на хиляди търтеи плюс естествената загуба на насекоми и др.
Всеки ден до 50% от пчелите излитат от кошера за събиране на нектар. Като се има предвид, че реалната сила на пчелното семейство ще бъде по-малка (например, с 10%), получаваме 37 260 пчели-работнички.
Всяка пчела носи около 40 милиграма нектар за 1 излитане (между 15 и 75, но част изразходва по време на полета). Тя може да излети за нектар около 80-120 пъти на сезон (средно 100).
И така: общо 100 полета за сезон = 3 726 000 полета от целия кошер. По 40 милиграма на полет, ако преведем всичко в килограми = 149,04 килограма нектар. При изчислението, че от 2 кг нектар се образува 1 кг мед - получаваме 74,52 кг мед на сезон от 1 кошер.
В 1 рамка с пчелни пити се побират от 1 до 1,5 кг мед, следователно 36-те рамки на кошера ще бъдат напълнени около 1,7 пъти по време на медосъбиране. Това означава, че пчеларят ще трябва да извърши извличане на мед поне 2 пъти на сезон, който може да продължи от 2 до 5 месеца.
Така от 1 кошер може да събере 74.52 кг мед - но на практика количеството се колебае от 50 до 200 кг. Това зависи от редица фактори.
1. Районът, в който се намира пчелинът. Колко далеч е от водоизточници, от територия с цъфтящи растения. Ако е далеч, тогава е препоръчително да се премести пчелинът.
2. Породата на пчелите – устойчивостта им на болести, студ.
3. Обработката на кошера и пчелите. Това е необходимо за повишаване на имунитета на тези крилати работници, за устойчивост против болести, гъбички и др.
4. Местоположението на пчелина върху терена. Ако кошерът е на слънце и прекалено открито място, с много висока трева, пчелите ще се застояват поради прегряване; или пък тревата ще пречи на полетите им.
5. Колко навреме пчеларят събира меда. Ако рамките са запълнени, тогава пчелите няма да събират нектар, тъй като не ще има къде да го складират.
6. Нектарната база. Това зависи от разположените наоколо растения и колко нектар може да се събере от тях.
7. Захранването. Качеството на храната, която пчеларят дава на своите пчели. Качеството на хранене пряко определя колко далеч пчелата лети около кошера.
8. Размери на кошера. От това зависи колко пчели може да се поберат на квадратен метър площ и, следователно, колко мед дава кошерът.
ОЩЕ: Над 1500 семейства у нас вече са осиновили пчелен кошер