Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой не трябва да яде череши при никакви обстоятелства?

30 май 2024, 07:00 часа

Вече навсякъде е пълно с тях: на пазарите, в магазините, край пътя. Почти невъзможно е да се устои на изкушението. Но някои хора все пак трябва да внимават с консумацията им.

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Много хора чакат този момент цяла година - когато отново настъпва сезонът на пролетните и летните плодове и можете да ядете ягоди, череши, а след това и малини. А също така по това време настъпва вълна от отравяния, ротавирусна инфекция, салмонелоза - всичко това лесно може да бъде прихванато от яденето на "грешните" плодове. Но никога не трябва да се отказвате от удоволствието. Просто трябва да го направите правилно.

С какво са полезни черешите?

За това може да се напише цяла книга, а може би вече е написана. Ние сме събрали всичко най-важно. На първо място черешите са много полезни за тези, които страдат от артериална хипертония, анемия, запек. А също така помагат за отслабване. И ето защо.

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Черешите са нискокалоричен плод. В 100 г има само около 50 килокалории.

Какво ще се случи, ако ядете череши 4 пъти седмично?

В този плод има много витамин С. Същите 100 г плодове покриват около 20% от дневната нужда на организма от аскорбинова киселина.

Черешите съдържат много калий и магнезий, което ги прави полезни за сърцето. А също така - фосфор и желязо, полезни за метаболитните процеси и кръвоносната система.

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

В червените и бордовите сортове плодове има повече витамин А и желязо, в розовите - витамин С, а белите по-рядко предизвикват алергии" - уточняват експерти.

Черешите са полезни за храносмилането: благодарение на високото си съдържание на фибри те имат добър ефект върху червата.

При това не само самите плодове, но и дръжките - дръжките. Те се запарват и могат да се пият като чай.

Освен това отварата от черешови дръжки допринася за бързото отслабване: тя не само премахва излишните течности от организма, но и ускорява метаболизма, така че мазнините се изгарят по-бързо. Въпреки това, все пак трябва да се движите. Ако просто лежите на дивана, няма да забележите ефекта на изгаряне на мазнините.

Кой не може да яде череши?

При всички тези големи плюсове черешите имат и минуси. Никой не бива да яде повече от 300-400 г наведнъж. И дори това количество може да е достатъчно, за да предизвика диария. Не яжте череши след хранене, това може да причини лошо храносмилане и повишено образуване на газове.

Освен това сред противопоказанията са:

Диабет - хората с диабет не трябва да ядат сладки сортове череши.

Алергии - ярко оцветените плодове са противопоказани за страдащите от алергии.

Гастрит от остър тип с повишена киселинност - в този случай съществува риск от силно увреждане на стомаха.

Възраст - на бебетата могат да се дават плодове само без семки. Ако детето погълне семената, те няма да му навредят. Но ако вдиша, последствията могат да бъдат най-ужасни.

Фантастичните ползи от черешите, за които не сте и предполагали

Как правилно да ядем череши?

-    Купувайте плодове само там, където можете да поискате от продавача сертификат за качество на черешите и документи за това откъде идват.

-    Пиковият сезон за черешите е от началото на юни до края на юли. Ранните череши не са толкова сладки и вкусни, а късните могат да се развалят.

-    Измийте черешите старателно, но с хладка вода - не е необходимо да се попарват с вряла вода.

-    Преди всичко яжте плодовете без опашки: те се развалят по-бързо.

-    Съхранявайте черешите в хартиена торбичка в хладилника отделно от ябълките и бананите - съседството с тези плодове разваля черешите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес