Ако сте хипертоник или многократно сте измервали високо кръвно налягане, със сигурност сте обсъдили с личния си лекар диета и навици, полезни и вредни за заболяването ви. Коментирали ли сте с него обаче връзката между алкохола и кръвното налягане? Този въпрос често остава неповдигнат в лекарските кабинети. „Да пия?“ или „Да не пия“ е почти хамлетов въпрос, който остава без отговор и обърква хипертониците.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Докато едни считат, че чашата с вино им помага, доставяйки на тялото им щедри дози антиоксиданти, други споделят, че са преустановили консумацията на алкохол, за да не усложнят здравословното си състояние. Къде е истината и помага ли, или вреди алкохолът на кръвното налягане?
Как 100 грама твърд алкохол влияят на организма ни
Учените доказват, че хората, наслаждаващи се на чаша вино, въпреки че са хипертоници, всъщност са прави. Лекият алкохол в малки количества доказано понижава кръвното налягане, макар да е толкова незначително, че да не може да реши проблема ви и да замести другите методи, влияещи благотворно на показателите на апарата ви за кръвно налягане.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Фактът, че въздействието на алкохола върху понижаване на кръвното налягане е минимален, обяснява защо не се коментира консумацията на алкохол сред хипертониците и защо той не се препоръчва като метод за сваляне на кръвното налягане, но не се и забранява от специалистите в малки количества и не ежедневно. Ако решите да изпробвате лично влияе ли при вас алкохолът на кръвното налягане благотворно, вижте кой алкохол е най-добър за сваляне на кръвното налягане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Кой алкохол е най-добър за сваляне на кръвното налягане?
Лекарите напомнят, че този въпрос може да се окаже твърде подвеждащ и да насочи хипертониците или просто страдащите по-често от високо кръвно към консумация на алкохол, което да се окаже вредно за тях. Много хора не следва да пият изобщо, ако се вълнуват за здравето си – страдащи от сърдечни заболявания, чернодробни заболявания, хората с висок риск да развият алкохолизъм и т.н., тъй като вредата от огнената течност многократно би надхвърлила ползата от минималното редуциране на кръвното налягане с 2 до 4 mm Hg – незначителен показател на фона на риска от чернодробна цироза например.
Така че специалистите съветват само онези групи хора, на които консумацията на алкохол да не е противопоказана да пробват малки дози за сваляне на кръвното налягане и да не приемате това действие на алкохола като панацея, лечение или оправдание за пиене. А кой алкохол е най-добър за сваляне на кръвното налягане, за да изберете именно него?
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Колко алкохол има в една бира?
Бирата се счита за отличен избор сред хипертониците. Първо, тя е слабоалкохолна. Второ, богата е на витамини и минерали, тъй като суровините, от които е произведена, са богати на тях. Специалистите сочат умерената консумация на бира като възможност да подпомогнете поддържането на кръвното налягане в норма и като средство за профилактика на хипертонията.
Друга алкохолна напитка, спрягана като полезна в умерени количества, не само за леко редуциране на кръвното налягане, но и за здравето на сърцето, както и за подобряване на общото здравословно състояние, благодарение на богатството от антиоксиданти и ценни вещества, които съдържа, е виното. Обърнете внимание обаче, че специалистите препоръчват няколко глътки вино, а не няколко бутилки. Количеството е важно. Ако прекалите, резултатът и въздействието няма да са по-големи, а отрицателни.
Друг медицински сайт сочи, че всяка напитка с алкохол в съвсем малки количества води до леко редуциране на кръвното налягане, но бърза за подчертае, че хипертония не се лекува така.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.