Успокояващи билки при стрес и напрежение:
Нервният стрес е реакцията на тялото към негативни емоции, преживявания, конфликтни ситуации. Нервният стрес обаче трябва да бъде епизодичен. Твърде дългите стресови състояния са опасни за психическото и физическото здраве. И ако в малки количества е дори полезно, тъй като ви кара да мислите, да поемете инициативата, тогава когато стресът стане постоянен, тялото отслабва, губи сила, способност за решаване на проблемите и изпада в депресия.
Стресът и депресията могат да причинят сериозни соматични заболявания, докато имунитетът намалява, развиват се сърдечно-съдови, стомашно-чревни и други заболявания. Постоянно безпокойство, напрежение - малка част от симптомите на нервен стрес. Постоянно чувство на раздразнителност, депресия, понякога без конкретна причина, лош, неспокоен сън, депресия, умора, главоболие, нежелание да се прави каквото и да било, намалена концентрация, бързина на мисловния процес и проблеми с паметта са общи симптоми на нервен стрес.
Кои са най-добрите билки против стрес и напрежение?
1. Обикновена маточина (лат. Leonurus cardiaca)
Ако приемате редовно маточина, ще се предпазите от много заболявания. Защото, освен успокояващия ефект, растението помага при заболявания на сърцето и кръвоносните съдове.
2. Полска мента (лат. Méntha arvénsis)
Чаят от мента е чудесен за отпускане, намаляване на тревожността и раздразнителността. Полският джоджен има успокояващо, болкоуспокояващо, газогонно, диуретично, потогонно, спазмолитично, противовъзпалително, кръвоспиращо и тонизиращо действие.
3. Жълт кантарион (лат. Hypéricum perforatum)
Жълтият кантарион отдавна се използва широко в народната медицина. В продължение на няколко века тази билка последователно помага за възстановяване на нервната система. Лекарите смятат, че тя се справя с депресията не по-лошо от хапчетата. Лечебните отвари от жълт кантарион се използват при гастрит, язва, неврози, сърдечна недостатъчност.
Учен: Тази билка забавя стареенето
4. Валериана officinalis (Valeriana officinalis)
Най-разпространеният начин за справяне с раздразнени нерви, умора, мигрена и безсъние е приема на препарати от валериана.
5. Лайка (лат. Matricaria chamomīlla)
Отварата от лайка се използва широко при мигрена и безсъние, раздразнителност и настинки. Сушената лайка е известна със седативния си ефект. Добре облекчава безпокойството, възникнало след стресова ситуация.
6. Обикновен хмел (лат. Húmulus lúpulus)
Издънките на младия хмел са склад на лечебни вещества. Основните вещества, които определят лечебните свойства на хмела, са горчивината, фенолните съединения и етеричното масло.
7. Черна млечка (лат. Ballóta nígra)
В народната медицина настойките и отварите от черна млечка се използват при безсъние, за облекчаване на силна възбуда, облекчаване на болката и понижаване на кръвното налягане.
Лекар: Тази билка забавя стареенето, пийте поне 1 чаша чай от нея всеки ден
8. Риган (лат. Origanum vulgare)
Риганът има успокояващ ефект върху централната нервна система, поради което се използва активно в народната и официалната медицина. В допълнение към същинската невроза, той се използва при лечение на конвулсии, епилепсия, парализа, безсъние и успокоява мигрена.
9. Майска момина сълза (лат. Convallária majális)
Всички части на растението съдържат сърдечни глюкозиди, поради което се използва широко в медицината, където се използва като кардиотоник, както и като успокоително средство.
10. Пълзяща мащерка (лат. Thýmus serpýllum)
Добре е да се пие мащерка като успокоително средство при разстройства на нервната система, безсъние, истерия, интензивна умствена работа, главоболие. Също така мащерката може да се използва при неврологични заболявания, конвулсии, парализа, психични разстройства, свързани с пиянство и алкохолизъм.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.