Храните, които трябва да се консумират за облекчаване на болки в гърлото и създавания от тях дискомфорт, трябва да имат течна или пастообразна консистенция и да са със стайна температура - това улеснява преглъщането на храната и спомага за намаляване на неприятните усещания. Някои такива варианти, например, са овесени ядки, тиквена крем-супа, натурални сокове, картофено пюре и т. н..
Д-р Татяна Занин разказва тук за хранителния режим при болки в гърлото.
При това, за да облекчавате болките в гърлото, някои по-специфични продукти като мед и лимон, ехинацея или чай от джинджифил също могат да бъдат включени във вашата диета. Те са много подходящи в такива случаи, тъй като спомагат за намаляване на болките при възпалено гърло, а като допълнителна опция подсилват и укрепяват имунната система, за да противостои тя по-успешно на възпаленията в организма.
Важно е да се отбележи, че ако болката в гърлото не изчезне или не намалее осезаемо в рамките на 3 дни, трябва да се консултирате с лекар. Само той може да направи компетентна и професионална медицинска преценка, да проведе диагностика и да посочи най-подходящите варианти за лечение.
При кои случаи на болки в гърлото трябва да потърсим лекарска намеса?
Храна при болки в гърлото
За облекчаване на болките при възпалено гърло е препоръчително да се ядат храни с пастообразна или течна консистенция, като следните ястия и продукти може да бъдат включени в диетата ви:
- каша;
- супи от тиква, моркови, аспержи или целина;
- плодови пюрета от ябълка, круша, праскова, банан, манго или авокадо;
- юфка, спагети, фиде, макарони;
- некисели плодови сокове;
- натурално кисело мляко, меки бели сирена от типа на крем-сирене, меко саламурено сирене, мек кашкавал, извара;
- желатин, плодово сладко, мед;
- бъркани яйца, омлети, яйца „на очи“ („по панагюрски“);
- мляно телешко или пилешко месо, мляна риба;
- чайове от лимон, сминдух, мента, лайка и ехинацея;
- зеленчукови напитки, като бадемово, лешниково, овесено и кокосово мляко.
В допълнение към тези храни е важно да ползвате чесън и лук, когато приготвяте храна, тъй като те съдържат вещество, наречено алицин - то има противовъзпалителни и антибактериални свойства.
Вреден или полезен е шоколадът за възпалено гърло?
Шоколадът има противовъзпалителни и антиокислителни свойства, при това е и богат на мазнини, които помагат за обмазване на гърлото - затова се смята за много подходящо домашно лекарство за възпалено гърло. Ако обаче болката е толкова силна, че е трудно да преглъщате, препоръчително е да поставите парче шоколад в устата си и да го оставите да се разтопи, за да улесните преглъщането.
Как да се справим с болките в гърлото при преглъщане без температура?
Какво не трябва да ядете при болки в гърлото?
Храните, които трябва да се избягват, когато ви боли гърлото, са тези с твърда текстура от рода на препечен хляб, зърнени продукти или мюсли, защото те могат да го надраскат при преглъщане и да увеличат болката. Соковете от кисели плодове, като портокал или ананас, също трябва да се избягват, тъй като те могат да засилят болката, когато се пият при възпалено гърло.
Освен това трябва да избягвате консумацията на кафе, сосове, пикантни храни, люти чушки и алкохолни напитки.
Количествата в разработваната диета при болки в гърлото варират и са в зависимост от възрастта, пола, физическата активност и наличието на съпътстващи заболявания. Поради това е необходимо да се проведе консултация с диетолог, за да може да се направи пълна и компетентна преценка, като диетичният план се адаптира към индивидуалните нужди на съответния болен.
Внимание! Статията има само информативно предназначение. Пазете се от самолекуване и винаги търсете медик-специалист!