Домашните котки са най-сладките създания. Не забравяйте обаче, че това са не само игриви и привързани животни, но в някои случаи и източници на неприятна инфекция.
В разгара на играта котките могат да хапят и одраскват стопаните си. Обикновено не придаваме голямо значение на такива рани. Ухапването и одраскването е един от основните пътища на предаване от котки на хора. В съвременната медицина съществува понятието "болест на котешка драскотина", нарича се още фелиноза (бартонелоза). Причинителят на заболяването е бактерията Bartonella.
Причинителят на заболяването
Микробът попада в тялото на котките при ухапване от бълхи, както и при поглъщане на заразени паразити или техните екскременти. Живее в кръвта, слюнката, урината и дори по лапите.
Грешките, които допускате с домашните си котки
Как се разпространява болестта, какви са нейните симптоми и каква заплаха носи: какво да правите, ако котка ви одраска?
Болест при котешко одраскване е бактериална инфекция, която котките могат да предадат на нас. Можете да се разболеете, ако котка ви е ухапала, одраскала по повреден участък от кожата.
Приблизително 3-14 дни след ухапване или одраскване може да забележите, че раната е леко възпалена: подута, зачервена или дори загнояла. Лимфните възли в увредената област също могат да се възпалят - подуват се, стават чувствителни и болят.
Учени нарекоха котките "инвазивен чуждоземен вид": каква е причината?
Симптоми
- покачване на температурата;
- главоболие;
- липса на апетит;
- силна умора.
Какво да направите, ако котката ви одраска?
Първо, раната ви трябва да се измие обилно със сапун и вода. Често това преминава от само себе си и не изисква специално лечение.
Само според някои данни около 14% от пациентите имат усложнения. Например, заболяването се разпространява в нервната система, черният дроб, далакът и очите страдат. Тогава е необходима антибиотична терапия. Във всеки случай само вашият лекар може да предпише необходимото лечение. Заболяването може да бъде трудно поносимо и от малки деца.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.